PoWtŚrCzPtSoNd
010203040506
07080910111213
14151617181920
2122232425 2627
282930

Udostępnij:

16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy

Piątek, 25 listopada, 2016, #Aktualności

Już po raz 25. między 25 listopada a 10 grudnia w 180 krajach świata, w tym Polsce, odbędzie się Kampania 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć. To okazja do zwrócenia uwagi na problem i poznania sposobów przeciwdziałania mu.

 

– Przemoc ze względu na płeć jest pogwałceniem praw człowieka – mówi Agata Teutsch z krakowskiej fundacji Autonomia, koordynującej ogólnopolską edycję Kampanii.

 

16 Dni to największa międzynarodowa kampania poświęcona tematowi przemocy ze względu na płeć. Została zainicjowana w 1991 roku przez Women's Global Leadership Institute przy Uniwersytecie Rutgers. Odbywa się pomiędzy Międzynarodowym Dniem Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet a Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Jest to symboliczne podkreślenie związku między przemocą wobec kobiet a naruszaniem praw człowieka.

 

Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest “Od pokoju w domu do pokoju na świecie: zadbajmy o bezpieczną edukację dla wszystkich!”. – Prawo do edukacji podlega politycznym, ekonomicznym i społecznym manipulacjom, sprawiając, że dziewczynki (a także kobiety), osoby z niepełnosprawnościami, osoby LGBTQI, migrantki i migranci są szczególnie narażone na wykluczenie z dostępu do tego podstawowego prawa. Edukacja jest podstawowym narzędziem budowania sprawiedliwości, pokoju, porozumienia i równości. Edukacja musi być wolna od dyskryminacji i przemocy, bowiem poczucie bezpieczeństwa jest kluczowe dla możliwości zdobywania wiedzy i umiejętności – mówi Agata Teutsch. W tym roku ponad 2000 organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i osób prywatnych, które zaangażowały się w Kampanię, naświetli problem przemocy ze względu na płeć, jakim jest również ograniczanie lub odbieranie dostępu do edukacji.

 

16 Dni w Polsce

Przez 16 dni fundacja Autonomia we współpracy z lokalnymi liderkami zrealizuje kilkadziesiąt wydarzeń w całym kraju. Uczestnicy i uczestniczki wezmą udział w warsztatach, zajęciach edukacyjnych, spotkaniach i dyskusjach. Nie zabraknie spektakli i happeningów, projekcji filmowych i wystaw. W programie przewidziane są również tzw. żywe biblioteki.

 

Organizatorki polskiej edycji rozszerzyły jej zakres tematyczny – chcą zwrócić szczególną uwagę na cechy inne niż płeć, które przyczyniają się do przemocy i dyskryminacji wobec kobiet i dziewcząt.

 

Kampanię zainauguruje w Krakowie miniwarsztat “Stwórzmy razem pieśń mocy!”. Odśpiewane zostaną tradycyjne pieśni słowiańskie, które są głosem kobiet i dziewcząt nieustannie doświadczających przemocy. Spotkanie zakończy stworzenie pieśni mocy, będącej nawoływaniem do przeciwstawiania się tym niesprawiedliwościom.

 

W trakcie kampanii w samym Krakowie dwukrotnie odbędą się warsztaty z budowania pewności siebie, asertywności i samoobrony dla kobiet WenDo.

 

29 listopada będzie miało miejsce spotkanie dyskusyjne “Uczelnia wolna od dyskryminacji”. Akademiczki z polskich uczelni oraz członkinie organizacji pozarządowych wraz ze studentkami i studentami będą rozmawiać o sposobach na budowanie bezpieczeństwa na uczelniach.

 

– Każda organizacja czy osoba, której problem przemocy ze względu na płeć nie jest obojętny, może przyłączyć się do tworzenia Kampanii. Dzięki takiemu zaangażowaniu co roku w całym kraju organizowane są wydarzenia antyprzemocowe, angażujące lokalną społeczność i naświetlające kwestię przemocy ze względu na płeć – mówi Agata Teutsch.

 

Program został objęty patronatami i matronatami honorowymi i medialnymi, w tym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Liczba miejsc na warsztatach WenDo jest ograniczona, wymagana jest rejestracja.

 

Większość wydarzeń w Krakowie jest dostępna dla osób niesłyszących i poruszających się na wózkach.

 

Szczegółowy program oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie Kampanii:

http://www.kampania16dni.pl/

 

Źródło: ngo.pl