PoWtŚrCzPtSoNd
010203040506
07080910111213
14151617 181920
21222324252627
282930

Udostępnij:

Zróbmy Pokój - akcja dla szkół

Czwartek, 17 listopada, 2016, #Aktualności

Polska Akcja Humanitarna zaprasza szkoły do udziału w nowej akcji "Zróbmy Pokój", w ramach której zachęca młodych ludzi do rozmów o pokoju i odpowiedzialności za konflikty, te w najbliższym otoczeniu oraz na świecie.

 

Już prawie 200 szkół przystąpiło do tegorocznej edycji Kampanii Niosę Pomoc, w ramach której młodzi ludzie zdobywają wiedzę na temat globalnych wyzwań i angażują się w działania wspierające mądrą pomoc humanitarną. W ciągu roku szkolnego uruchomionych zostanie pięć akcji dotyczących m.in. prawa do edukacji, wody i żywności na całym świecie. W listopadzie ruszyła najnowsza akcja PAH „Zróbmy Pokój”, która ma zachęcić młodzież do rozmów na temat pokoju i odpowiedzialności za rozwiązywanie konfliktów w najbliższym otoczeniu i na świecie.

 

Na szkoły biorące udział w akcji czekają darmowe materiały edukacyjne oraz pomysły na działania, które pomogą uczniom i uczennicom rozwijać umiejętności związane z realizacją projektów i przekazywaniem wiedzy swoim rówieśnikom i rówieśniczkom. Dla szkół podstawowych przygotowany został poradnik wspierający w organizacji Pokojowych Zawodów Sportowych, które będą okazją do poznania krajów globalnego Południa, wspólnego wypracowywania zasad, nauki współpracy oraz szukania mocnych stron drużyny. Przed szkołami ponadpodstawowymi również stoi ciekawe zadanie – organizacja debaty o pokoju z udziałem ekspertów i ekspertek. Nauka formułowania własnych opinii i wyrażania ich w jasny oraz kulturalny sposób to cenna umiejętność niezbędna młodym obywatelom i obywatelkom.

 

Ważnym elementem akcji jest przybliżenie polskim uczniom i uczennicom informacji na temat trwającej w Sudanie Południowym wojny domowej oraz perspektywy mieszkańców i mieszkanek krajów dotkniętych konfliktami zbrojnymi. W szczególnie trudnej sytuacji w trakcie konfliktów są dzieci, dlatego zachęcamy szkoły do włączenia się w zbiórkę pieniędzy na powstanie biblioteczki w Sudanie Południowym – bezpiecznego miejsca, w którym najmłodsi będą mogli spędzić czas i wziąć udział w ciekawych zajęciach. W roku szkolnym 2015/2016 polscy uczniowie i uczennice zebrali prawie 164 000 złotych, dzięki którym udało się m.in. zakupić ławki do odbudowywanej przez PAH szkoły w Tamarghance, zniszczonej w czasie trzęsienia ziemi w Nepalu w 2015 roku czy też wesprzeć budowę studni w Bor w Sudanie Południowym.

 

Informacje na temat Kampanii Niosę Pomoc: www.pah.org.pl/kampanieedukacyjne

 

Informacje na temat akcji Zróbmy Pokój: bit.ly/ZrobmyPokoj

 

Źródło: ngo.pl