PoWtŚrCzPtSoNd
010203040506
07080910111213
141516 17181920
21222324252627
282930

Udostępnij:

Projekt młodzieżowy Youth Academy

Środa, 16 listopada, 2016, #Aktualności

Jak demokracja wygląda oczami młodych ludzi ? Swoje zdanie na ten temat wyrazili uczestnicy projektu „Youth Academy" realizowanego w dniach 22-29 październik w Murzasichle, w ramach Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Organizatorem była Fundacja Kopalnia Inicjatyw.

 

Młodzi ludzie w wieku 16-18 lat, z Ukrainy i Polski, spotkali się, aby zastanowić się nad z aktywnością obywatelską młodzieży w kontekście udziału młodych w wyborach powszechnych. Program był stworzony w oparciu o zasady edukacji pozaformalnej. Efektem projektu jest wzrost świadomości związanej z odpowiedzialnością za powodzenie procesów demokratycznych, a także zachęcenie większego grona młodych ludzi do skorzystania z przysługującego im czynnego prawa wyborczego. Grupa z Polski była reprezentowana przez uczniów II L.O im. Stefana Żeromskiego, a z Ukrainy przez grupę nieformalną"My_UA" (wspieraną przez Narodowy Uniwersytet Ostroh).

 

Ten projekt był pomocny dla mojego rozwoju osobistego, był pozaformalnymi nieformalnym sposobem na studiowanie. Myślę, że w szkole nie udałoby się nauczyć i osiągnąć tych samych rzeczy.

- mówi Marta Szadkowska, uczestniczka z Polski.

Przez ten czas dowiedziałam się wiele na temat demokracji, jej wadach i zaletach, jak w niej uczestniczyć jako młoda osoba. Razem odwiedziliśmy biuro europosła Rózy Thun, czy Młodzieżową Radę Miasta Zakopane by zrozumieć wartość demokracji. Razem w małych grupach przeprowadziliśmy analizy i zapytaliśmy różnych ludzi o ich opinie o procesie wyborczym. Był to też świetny czas, aby poznać polskich uczestników i z nimi się zintegrować. Jestem zachwycona polską kulturą, zwyczajami i tradycjami. Jestem zafascynowana tym co się wydarzyło przez ostatni tydzień, ludźmi, których poznałam, doświadczeniem, które zdobyłam. 

- komentuje Antonina Zakorchemna, uczestniczka z Ukrainy.

 

Organizatorem była Fundacja Kopalnia Inicjatyw z Będzina, która otrzymała szansę na realizację takiej inicjatywy jako jedna z nielicznych w Polsce. Taką szansę otrzymało tylko 50 organizacji na 400 zgłoszonych w konkursie.

 

Źródło: Fundacja Kopalnia Inicjatyw