PoWtŚrCzPtSoNd
0102
0304050607 0809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Udostępnij:

Wolontariat szkolny - arteterapia

Piątek, 7 października, 2016, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

W ramach projektu pt.  „Wolontariat szkolny”  organizowanego przez Stowarzyszenie Razem do celu, wspierany przez MEN, odbyły się  zajęcia z arteterapii z udziałem dzieci przebywające w świetlicy Ośrodka. Arteterapia pomaga uzewnętrznić emocje, pragnienia, dążenia, myśli. Jest formą komunikacji z samym sobą i z innymi ludźmi.

 

W trakcie zajęć możliwa staje się zmiana sposobu odbioru otaczającej rzeczywistości. Dzięki niej dziecko zaczyna nabierać dystansu w stosunku do własnych, niekiedy trudnych przeżyć, uczuć i doświadczeń.

 

Odgrywa istotną rolę wobec, np. dzieci z rodzin, gdzie nie dopuszcza się  do ujawniania uczuć, gdzie są one tłumione bądź też wyrażane w niewłaściwej formie.

 

Dzięki arteterapii można kształtować i rozwijać inteligencję emocjonalną a szczególnie takie jej aspekty, jak identyfikowanie własnych stanów emocjonalnych oraz wyrażanie ich w społecznie akceptowany, nieraniący innych sposób.

 

Sztuka pomaga formować osobowość dziecka - z jednej strony stwarza możliwość ujawnienia stłumionych uczuć, zaś z drugiej strony przejmuje nad nimi kontrolę i uwalnia od napięć. Wpływa również na samoocenę i poczucie własnej wartości. Jest sposobem porozumienia z sobą i innymi.

 

Podstawowym celem zajęć jest ujawnienie zahamowań blokujących poznanie, uczenie się, rozwój zdolności, kształtowanie osobowości. Jej założeniem jest odkrycie nowych możliwości i osiągnięcie zmian w zachowaniu.

 

Tematem pierwszego spotkania była swobodna ekspresja twórcza:  „Wyrażenie własnego „ja”.

 

Dzieci na kartonach szarego papieru przedstawiały za pomocą kolorów swoją osobowość i własne „ja”.

 

Źródło: Stowarzyszenie Razem do celu