PoWtŚrCzPtSoNd
0102
0304 0506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Udostępnij:

Krokus w Siewierzu

Wtorek, 4 października, 2016, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Dnia 19 września 2016 r. Stowarzyszenie Krokus prowadzące Klub Integracyjno-Terapeutyczny Dla Osób Niepełnosprawnych „Żyjemy wśród was”, uczestniczyło w wycieczce zorganizowanej dzięki dofinansowaniu z tzw. małego grantu z Urzędu Miasta Dąbrowa Górnicza, w Nadleśnictwie Siewierz.

 

Punktualnie o godzinie 9.00 uczestnicy wycieczki wyjechali do Siewierza. Do miasta jednak dotarli dopiero później, bo najważniejszym punktem programu była lekcja edukacyjno-proekologiczna, którą przeprowadzili dla nas pracownicy nadleśnictwa Agnieszka Piątkowska i Patryk Zachacz. Podzieleni na dwie grupy najpierw rozpoznawali odgłosy lasu, każdy z uczestników otrzymał zadanie wskazania głosu i powiązania go z  postaciami zwierząt, zwłaszcza  ptaków, ale i wielu drapieżników. Potem rozpoznawali rodzaje drzew, szukali pozytywnych działań najmniejszych bohaterów lasu mrówek i pszczół. W tym czasie druga grupa obejrzała film i wysłuchała prezentacji o roli lasu oraz o zagrożeniach na jakie jest narażony i sposobach reagowania na nie. Później obejrzeli centrum dowodzenia - miejsce, w którym cały czas monitoruje się newralgiczne punkty w różnych częściach lasu.  Już wspólnie razem weszli następnie na ścieżkę edukacyjną w lesie i na żywo mogli porównać informacje usłyszane podczas prelekcji.

 

Kolejnym punktem programu było wspólne ognisku połączone z pieczeniem kiełbasek. Od gospodarzy otrzymali też miłe niespodzianki-pamiątki – mapy.  Przy ognisku zaśpiewali harcerskie piosenki.
 

A potem w radosnych nastrojach podjechali do Siewierza, gdzie wraz z przewodnikiem weszli do ruin zamku i zapoznali się z historią księstwa siewierskiego  Potem spacerkiem wrócili do centrum miasta, gdzie zakupili tamtejszy chlebek, skąd udali się w powrotną drogę.

 

W wycieczce wzięło udział 45 podopiecznych wraz z rodzicami.

 

Źródło: Stowarzyszenie KROKUS