PoWtŚrCzPtSoNd
0102
03 040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Udostępnij:

Pierwszy warsztat DBP 2.0

Poniedziałek, 3 października, 2016, #Aktualności

W sobotę 1 października po raz pierwszy spotkali się członkowie Zespołu, którego zadaniem jest wypracowanie nowych zasad Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego.

 

Spotkanie miało charakter warsztatowy. Zespół podzielił się na trzy drużyny, których zadaniem była próba wypracowania nowego schematu procedury. Trudnością było przestrzeganie zasady niewzorowania się na etapach obecnie istniejących w budżecie.

 

Po pracy warsztatowej liderzy grup omówili swoje propozycje. Pojawiły się pomysły dotyczące swego rodzaju "wysłuchań dzielnicowych", w ramach których mieszkańcy mogliby w pierwszej kolejności ustalać priorytety zadań we własnej dzielnicy. Zwiększenie roli rad osiedli/dzielnic w procedurze wyboru zadań, a w dzielnicach, w których nie funkcjonują powstanie pewnego rodzaju "rad budżetowych", które koordynowałyby prace nad budżetem w dzielnicy. Pierwsza warsztatowa grupa przedstawiła również pomysł wpisania w nowy schemat "pikniku projektów, podczas którego mieszkańcy w dzielnicy mogliby zapoznać się szczegółowo ze zgłoszonymi zadaniami.

 

Druga warsztatowa grupa zaproponowała ujęcie w procedurze możliwości decydowania o zadaniach wieloletnich, które miałyby być wybierane do realizacji przez wszystkich mieszkańców miasta.

 

W grupie trzeciej z kolei przedstawiono propozycję głosowania tylko w ostateczności tj. w przypadku braku porozumienia, co do wyboru zadań do realizacji.

 

Każda z grup zaproponowała zdecydowane zwiększenie ilości spotkań mieszkańców w dzielnicach oraz intensyfikację akcji promocyjno-edukacyjnej.

 

Analiza materiałów warsztatowych będzie podstawą pracy Zespołu podczas drugiego warsztatu, który zaplanowany został na 15 października.

 

W ramach przypomnienia, prace Zespołu zakończone zostaną projektem procedury, który przedstawiony zostanie do konsultacji mieszkańcom naszego miasta.