PoWtŚrCzPtSoNd
01020304
05060708091011
12131415 161718
19202122232425
2627282930

Udostępnij:

Adoptuj pszczołę

Czwartek, 15 września, 2016, #Aktualności

Wystartowała czwarta edycja organizowanej przez Greenpeace ogólnopolskiej akcji społecznej „Adoptuj pszczołę” (adoptujpszczole.pl). Celem tegorocznej edycji jest Polska Przyjazna Pszczołom, czyli działania, które sprawią, że nasz kraj będzie wolny od toksycznych dla pszczół pestycydów, wprowadzone zostaną przepisy chroniące owady zapylające, a ich stan a będzie regularnie monitorowany.

 

Od trzech lat wspólne z tysiącami osób z całej Polski Greenpeace działa, by pszczołom w naszym kraju żyło się coraz lepiej: by miały gdzie bezpiecznie żyć i rozmnażać się oraz by w środowisku było jak najmniej szkodliwych dla nich substancji. Dzięki „Adoptuj pszczołę” w całej Polsce trwają badania naukowe nad owadami zapylającymi, które sprawdzają, co im szkodzi, a co jest dla nich korzystne. W ciągu tych trzech lat powstał wielki ruch tysięcy osób aktywnie pomagających pszczołom. Jest to równocześnie największy projekt crowdfundingowy w Polsce pod względem liczby uczestników.

 

- Dzięki udziałowi w akcji „Adoptuj pszczołę” wszyscy, którym zależy na ochronie owadów zapylających, budują Polskę Przyjazną Pszczołom. To szczególnie ważne, bo pszczołom zawdzięczamy co trzecią łyżkę tego, co jemy, a rolnicy zyskują na ich pracy ponad 4 mld złotych rocznie - powiedziała Katarzyna Jagiełło z Greenpeace. Polska Przyjazna Pszczołom to Polska przyjazna ludziom, a nasz kraj ma szansę stać się przykładem dla całego świata, jak można skutecznie dbać o pszczoły. Polskie społeczeństwo już teraz działa, by je chronić.

 

W ramach 4. edycji „Adoptuj pszczołę” prowadzone będą działania, które sprawią, że pszczołom będzie żyło się lepiej. Warto pamiętać o tym, że owady zapylające są ogromnie ważne nie tylko dla prawie 90% dziko rosnących roślin w naszej strefie klimatycznej, ale także pełnią kluczową rolę w rolnictwie. Obok działań indywidualnych, ważne są zmiany systemowe. Zimą zapadać będą w Unii Europejskiej kluczowe dla losu pszczół decyzje dotyczące zezwoleń na stosowanie szczególnie niebezpiecznych dla pszczół pestycydów. Dlatego ważnym działaniem w ramach „Adoptuj pszczołę” będzie zapewnienie materiałów i wiedzy, która pozwoli polskiemu rządowi opowiedzieć się za rozwiązaniami dobrymi dla pszczół.

 

Priorytetem będzie wspieranie rozwoju rolnictwa wolnego od substancji najbardziej niebezpiecznych dla pszczół miodnych i dziko żyjących owadów zapylających (w tym pestycydów z grupy neonikotynoidów) i kontrola obecności tych substancji w środowisku, a także zapewnienie pszczołom dostępu do różnorodnej bazy pokarmowej i bezpiecznych miejsc do schronienia. Kontynuowany również będzie Wielki Spis Zapylaczy, czyli prowadzony we współpracy z naukowcami projekt badań nad pszczołami.

 

Aby wziąć udział w akcji „Adoptuj pszczołę", należy wejść na stronę www.adoptujpszczole.pl i wirtualnie „adoptować" dowolną liczbę pszczół. Podczas adopcji można wybrać pomiędzy adopcją jednorazową a tzw. adopcją regularną, czyli odnawianą co miesiąc. Osobom, które zdecydują się na adopcję regularną, Wydawnictwo Literackie przekaże ebook bestsellerowej powieści „Historia Pszczół” Mai Lunde.

 

Pszczoły można adoptować do 11 października. Partnerem akcji „Adoptuj pszczołę” już po raz drugi jest portal gazeta.pl.

 

O akcji „Adoptuj pszczołę”

Dotychczas dzięki „Adoptuj pszczołę” w całym kraju powstało 100 „pięciogwiazdkowych” hoteli dla dziko żyjących owadów zapylających, a dziesiątki innych powstają w prywatnych ogródkach, szkołach i przedszkolach. Adoptuj pszczołę to także starania, by w środowisku było jak najmniej szkodliwych dla pszczół substancji, w tym szczególnie najbardziej toksycznych dla nich pestycydów. W odpowiedzi na masowe zatrucie milionów pszczół w gminie Wschowa, dzięki tysiącom osób, które wzięły udział w akcji, udało się odbudować pszczelą populację w tym regionie, a aby nowym pszczołom żyło się tam naprawdę dobrze i bezpiecznie, powstała łąka kwietna, zasadzone zostało ponad 250 drzew i krzewów miododajnych. Lokalni rolnicy i przedstawiciele samorządu terytorialnego przeszli szkolenia dotyczące pielęgnacji zieleni i prowadzenia upraw w sposób przyjazny pszczołom. Działaniom lokalnym towarzyszą również projekty ogólnopolskie - między innymi testowanie upraw atrakcyjnych dla pszczół pod kątem trujących pestycydów i opracowania naukowe, które pokazują nie tylko, jakie problemy mają pszczoły w Polsce, ale też dlaczego i w jaki sposób najlepiej można im pomóc, odpowiednio zmieniając polskie prawodawstwo.

 

We współpracy z naukowcami i przyrodnikami w całej Polsce trwają też badania naukowe nad owadami zapylającymi, czyli Wielki Spis zapylaczy. Część badań prowadzona jest w nowatorskim modelu nauki obywatelskiej, dzięki czemu każdy może wziąć udział w badaniach i pomóc naukowcom. Dotychczas w projekt zaangażowało się prawie 3000 osób, co oznacza, że badanie miało zasięg niemożliwy do osiągnięcia w przypadku tradycyjnych badań, prowadzonych przez wąską grupę naukowców. Badanie będzie kontynuowane, aby zapewnić badaczom możliwość monitorowania zmian, jakie zachodzą w różnych regionach Polski w czasie. Nauka wspierana przez społeczność to rozwiązanie, które daje nadzieję na lepsze poznanie sytuacji pszczół w Polsce. Wielki Spis Zapylaczy musi być kontynuowany, a czwarta edycja „Adoptuj pszczołę” może to umożliwić.

 

Więcej informacji:

 

O Greenpeace:

Greenpeace to międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Organizacja koncentruje swoje działania na najbardziej istotnych, zarówno globalnych jak i lokalnych, zagrożeniach dla bioróżnorodności i środowiska. Aby zachować swoją niezależność, organizacja nie przyjmuje dotacji od rządów, partii politycznych i korporacji. Działania finansowane są dzięki wsparciu indywidualnych darczyńców. W Polsce Greenpeace działa od 2004 roku. Siedziba biura znajduje się w Warszawie.

 

Żródło: ngo.pl