PoWtŚrCzPtSoNd
01020304
05060708091011
121314 15161718
19202122232425
2627282930

Udostępnij:

"Promocja zdrowia psychicznego wśród młodzieży niepełnosprawnej"

Środa, 14 września, 2016, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Stowarzyszenie Razem do celu dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych realizowało projekt "Promocja zdrowia psychicznego wśród młodzieży niepełnosprawnej", który wspierany był przez Zarząd Województwa Śląskiego.

 

Promocja zdrowia psychicznego wspierana poprzez szereg różnorakich działań realizowanych w szkole w ramach projektu edukacyjnego pt. „Rusz po zdrowie, wszystko zaczyna się w Twojej głowie” w ramach Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie i umożliwiał młodzieży zrozumienie i zaakceptowanie problemu zdrowia psychicznego oraz działań ukierunkowanych na przeciwdziałanie dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami.

 

Edukacja w zakresie promocji zdrowia psychicznego wymagała różnorakich interdyscyplinarnych działań, które uwzględnione zostały w projekcie i które były realizowane dzięki otrzymanej dotacji. Należały do nich :

- prelekcje i zajęcia warsztatowe pt. „Stres, depresja wśród młodzieży - czym są, jak się objawiają i jak je oswoić”. Uczestnicy zapoznali się z definicjami chorób psychicznych, nabyli umiejętności rozpoznawania depresji, będą wiedzieć jak postępować i gdzie należy zwrócić się o pomoc w przypadku w/w zagrożeń.

- zredagowanie i wydrukowanie ulotek i informatora o zagrożeniach psychicznych jakie mogą spotkać młodych ludzi oraz o instytucjach zajmujących się wsparciem tych osób i ich rodzin przy takich schorzeniach.

- udział młodzieży niepełnosprawnej Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 1, uczącej się w zawodach: ogrodnik, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, w trzydniowym wyjeździe  do Zakopanego - Kościelisko „Gazdówka pod Lasem”. Wyjazd stanowił cenne doświadczenia społeczne oraz zawodowe.

W ramach planowanego pobytu w Zakopanem i okolicach młodzież  miała możliwość poznania kultury tatrzańskiej w tym charakterystycznego rękodzieła i architektury sztuki projektowania budynków użyteczności publicznej, obserwacji różnorodności obiektów związanych z kierunkami kształcenia (m.in. hotele, pensjonaty, domy wycieczkowe, schronisko młodzieżowe). Podziwiali piękno tatrzańskiej przyrody z wkomponowanymi w nią elementami obiektów architektury ogrodowej i zagospodarowanej przestrzeni wokół budynków użyteczności publicznej.

Podczas pobytu uczniowie zwiedzili następujące obiekty:

- Ogród Botaniczny Alpinarium,

- Muzeum Tatrzańskie,

- hotele:  Nosalowy Dwór ***, Grand Nosalowy Dwór ****, Rezydencja Nosalowy Dwór *****, Hotel Art. & SPA ****,

- pensjonaty:  Villa *** Płazówka,

- domy wycieczkowe: Giewont, Kasprowy,

- schronisko młodzieżowe: Międzynarodowe Schronisko Młodzieżowe „Szarotka” ,

- Dolina Kościelisko.

Ponadto uczestnicy projektu poznali dodatkowe miejsca nawiązujące do kierunków kształcenia ( zakłady gastronomiczne).

 

- wycieczka jednodniowa do Centrum Ogrodniczego Ogród Śląski Antoni Żurek
w Świerklańcu. Wyjazd  dostarczył uczestnikom poznawczych przeżyć, zachęcał do podejmowania rozmów, dyskusji na tematy związane z zawodami, w których się kształcą. Ważnym czynnikiem wpływającym na ich wsparcie psychiczne okazały się walory estetyczne, malownicze Ogrodu, które wpłynęły kojąco na ich samopoczucie
i pogląd na wartości w życiu. Uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału
w warsztatach rękodzielniczych  pt. „Malowanie doniczek ceramicznych”. Poznali możliwość wykorzystania specyficznych środków ekspresji twórczej jakim był rysunek, słuchanie dźwięków natury oraz kontakt z przyrodą. Celem zajęć był także relaks i odprężenie, uwrażliwienie na piękno, wzrost empatii i intuicji uczestników. Terapia, warsztaty, młodzieży niepełnosprawnej z zaburzeniami psychicznymi.

 

- wyjście młodzieży niepełnosprawnej do kina Helios w Dąbrowie Górniczej na seans filmowy. Umożliwił młodzieży relaks, odprężenie oraz zapomnienie o problemach, z którymi borykają się na co dzień w życiu osobistym, szkolnym, rodzinnym.

 

Źródło: Stowarzyszenie Razem do celu dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych