PoWtŚrCzPtSoNd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
222324 25262728
293031

Udostępnij:

Otwarcie Fabryki Pełnej Życia - relacja

Środa, 24 sierpnia, 2016, #Współpraca z miastem, #NGO, #Aktualności

Od czwartku do niedzieli Dąbrowa świętowała stulecie otrzymania praw miejskich. Podczas obchodów nie zabrakło m.in. koncertów, spektaklu, wystaw i pikniku historycznego. Ważnym punktem było również oficjalne otwarcie terenu dawnej Fabryki Obrabiarek DEFUM.

 

Obchody rozpoczęły się uroczystym odsłonięciem tablicy pamiątkowej poświęconej Komitetom i Stażom Obywatelskim z 1914 r. ufundowanej przez mieszkańców.


Również tematyce Komitetów poświęcone było plenerowe widowisko, które również odbyło się w czwartek. Sto lat po uzyskaniu praw miejskich przez Miasto, przed Pałacem Kultury Zagłębia, wystawiono spektakl, który przypomniał o najważniejszych wydarzeń z tamtego okresu. W bohaterów wcielili się samorządowcy i przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń.


W piątek, wieczorem „Fabryką Pełną Życia” zawładnęły dźwięki reggae i rap, zagrali m.in. Kamel, Bas Tajpan i Bob One. Impreza zorganizowana została przez dąbrowską Spółdzielnię Socjalną Reakcja.


W sobotę na teren dawnego DEFUM zawitał Piknik Rodzinny oraz Letnie Kino Plenerowe. W godzinach około południowych dąbrowska Fundacja Godne Życie zorganizowała piknik, który tętnił życiem i atrakcjami. Licznie uczestniczący w  wydarzeniu mieszkańcy miasta mogli odbyć niezwykłą podróż w czasie i odwiedzając kolejne stacje i rozwiązując zadania poznawali historię dąbrowskiej fabryki wpisanej w dzieje miasta.

 

W sobotę wieczorem DEFUM zamieniło się w wielką salę kinową, a uczestnicy pokazu mogli zobaczyć polski film „Fotograf” z Tomaszem Kotem w roli głównej.


Od niedzielnego ranka, za sprawą Giełdy Staroci, na terenie DEFUM zrobiło się tłoczno i gwarno. Od teraz każda giełda będzie odbywać się na terenie DEFUM.

 

Piątkowy Koncert oraz sobotni Piknik zorganizowane zostały w ramach proejktu "Fabryka Pełna Życia - rewitalizacja śródmieścia Dąbrowy Górniczej" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.