PoWtŚrCzPtSoNd
0102030405
06070809101112
13141516171819
202122 23242526
27282930

Udostępnij:

Jak rozwiązać problem braków w oprogramowaniu i sprzęcie IT w III sektorze?

Środa, 22 czerwca, 2016, #Aktualności

Na co organizacje pozarządowe wydałyby dodatkowe, wolne środki, gdyby mogły nimi swobodnie dysponować? Takie pytanie zadali NGOsom, badacze Stowarzyszenia Klon/Jawor, przygotowując raport Polskie organizacje pozarządowe 2015”. Listę niezmiennie otwierał zakup sprzętu specjalistycznego związanego z obszarem działania organizacji. Chodzi tu zarówno o wyposażenie biurowe, sprzęt specjalistyczny jak i oprogramowanie komputerowe.

 

W 2014 roku roczny budżet przeciętnej organizacji wynosił 27 tysięcy zł. Ciężko wówczas znaleźć 2 – 3 tysiące zł na oryginalnego Windowsa, Office’a czy antwirusa. Zawsze można pracować na otwartych wersjach programów. Ale czy nie byłoby łatwiej i wygodniej, a przede wszystkim efektywniej, gdyby organizacje pozarządowe miały swobodny dostęp do pełnych wersji najlepszych narzędzi przy realizacji swojej misji?

Technologia może w znaczący sposób wspierać zmiany społeczne i pracę fundacji oraz stowarzyszeń. Istnieją opcje, dzięki którym nie muszą one już wydawać wielkich pieniędzy na sprzęt IT czy oprogramowanie. TechSoup Polska to przedsiębiorstwo społeczne, które dzięki partnerstwom z firmami technologicznymi stworzyło program dotacji na sprzęt i oprogramowanie dla III sektora.

 

W programie Technologie.org.pl
stowarzyszenie, fundacja, klub sportowy, a nawet biblioteka lub muzeum może zamówić za kilka procent ceny rynkowej oryginalny program lub sprzęt IT
od jednego z 10 partnerów: AdobeBitdefenderBoxCisco, EVK, Lefthand, Microsoft, Symantec, Vidcom.pl oraz Zoner.

Zamiast wydawać na te produkty setki tysięcy złotych, organizacje mogą te same pełnowartościowe narzędzia zamówić za kilka procent ich wartości rynkowej. Skorzystanie z dotacji znacznie zmniejsza budżet organizacji wymagany na technologie i umożliwia wykorzystanie tych pieniędzy na działalność statusową organizacji.

Dzięki Technologie.org.pl krakowskie stowarzyszenie Siemacha zamówiło oprogramowanie potrzebne do instalacji i uruchomienia odpowiedniego systemu CRM (Windows CRM), pakiet graficzny Adobe, sprzęt Cisco oraz pakiety biurowe Microsoft Office za 20 000 złotych, podczas gdy wartość rynkowa tych produktów to ponad 500 000 zł! „Marzyciele i rzemieślnicy” otrzymali routery, switche oraz access pointy marki Cisco o wartości 158 055.94 zł, a zaoszczędzone środki będą mogli przeznaczyć na działalność statutową.  Dzięki temu sprzętowi ich internet udźwignie nawet hakaton, podczas którego 50 bądź więcej uczestników pracować będzie intensywnie na co najmniej dwóch podłączonych pod sieć urządzeniach (np. na telefonie i laptopie).

Przy skromnych budżetach organizacji pozarządowych warto zastanowić się nad kupnem używanego laptopa czy monitora. Taki zregenerowany sprzęt również znajdziecie w programie dotacji. Jeśli szukacie notebooka, który będzie służył tylko do prac biurowych i sprawdzania poczty, dobrze sprawdzi się notebook już za ok. 330 zł.

Czasami jednak nawet 200 zł za Office Professional to bardzo wysoki koszt dla małego stowarzyszenia, gdzie składka członkowska wynosi 20 zł miesięcznie. TechSoup ma rozwiązanie również dla takich organizacji. Dzięki uczestnictwie w programie Technologie.org.pl mogą one uzyska

dostęp do darmowego pakietu Google dla Organizacji Non-Profit oraz Microsoft Office 365.

Office 365 to znane z pakietu Microsoft Office narzędzia biurowe do współpracy działające w chmurze, dzięki czemu są zawsze aktualne. Ułatwiają one prace członkom zespołów, ponieważ oprócz typowych programów biurowych jak Word, Excel czy PowerPoint umożliwiają dostęp z dowolnego miejsca do poczty e-mail, konferencji internetowych, dokumentów czy kalendarzy.

Google dla Organizacji Non-profit (G4NP) to program umożliwiający organizacjom pozarządowym bezpłatny dostęp do produktów firmy Google, w tym profesjonalnych i nowoczesnych narzędzi: Gmaila, Kalendarza, Google Analytics czy Google Ad Grants, dzięki któremu można co miesiąc promować się w wyszukiwarce Googla za 10 tys. dolarów dotacji.

Co zrobić, by skorzystać z programu Technologie.org.pl? Konieczna jest rejestracja on-line, tutaj. Umożliwia to TechSoup weryfikację statusu prawnego organizacji. Rejestracja do niczego nie zobowiązuje. Daje ona szybszy dostęp do produktów, bo nie trzeba czekać na weryfikację statusu prawnego w momencie, gdy spieszy nam się z zakupem. Dodatkowym bonusem jest cotygodniowy newsletter, z którego można czerpać inspiracje dotyczące rozwiązań technicznych wdrożonych przez inne NGOsy.

Sprawdź www.techsoup.pl