PoWtŚrCzPtSoNd
0102030405
06070809101112
1314151617 1819
20212223242526
27282930

Udostępnij:

Akcja „Zamiast kwiatka niosę pomoc"

Piątek, 17 czerwca, 2016, #Aktualności

Na koniec roku szkolnego Polska Akcja Humanitarna zaprasza szkoły z całej Polski do udziału w drugiej edycji akcji „Zamiast kwiatka niosę pomoc”. W ramach podziękowania za naukę, uczniowie mogą ofiarować swoim nauczycielom zaangażowanie na rzecz ofiar wojny w Syrii.

 

Pierwsza edycja akcji „Zamiast kwiatka niosę pomoc” odbyła się w zeszłym roku z inspiracji Krzysztofa Ponikowskiego, nauczyciela z Gimnazjum nr 20 w Szczecinie – zamiast dawać nauczycielom na zakończenie roku kwiaty, uczniowie organizowali zbiórki na rzecz pomocy Nepalczykom poszkodowanym wskutek trzęsienia ziemi. Do akcji przyłączyło się 200 szkół z całej Polski. Uczniowie zebrali w sumie 200 tys. zł, które Polska Akcja Humanitarna (PAH) przeznaczyła na odbudowanie w Nepalu szkoły Pancha Kanya.

 

W ramach tegorocznej edycji PAH zaprasza do zaangażowania się w działania na rzecz ofiar trwającej od 5 lat wojny w Syrii. Organizowanie zbiórek to tylko jeden ze sposobów na włączenie się do akcji, która ma również wymiar edukacyjny.

 

Uczniowie mogą:

  • zorganizować wspólne przepisywanie wiersza Josifa Brodskiego „Piosenka o Bośni” w ramach akcji Przepisuję ten wiersz . Jej pomysłodawcy, szczecińscy aktywiści, apelują: Pokażmy razem, że słowa nie straciły swoich znaczeń a my nie godzimy się na to, by zapomnieć, że „ludzie giną”. Fragment wiersza w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka:

W chwili, kiedy mecz oglądasz,

czytasz, co wykazał sondaż,

bawisz dziecko śmieszną miną -

ludzie giną.

  • „pokolorować rzeczywistość” osób dotkniętych kryzysami humanitarnymi, wyklejając lub kolorując specjalne wielkoformatowe plakaty, na wzór
akcji przeprowadzonych poprzez PAH w Toruniu i Krakowie
  • wesprzeć projekty pomocowe PAH na rzecz Syryjczyków poprzez zbiórkę pieniędzy lub zakup charytatywnych gadżetów
  •  

    Żeby przystąpić do akcji, wystarczy się zarejestrować na stronie Polskiej Akcji Humanitarnej . Każda zarejestrowana szkoła otrzyma darmowy pakiet plakatów, materiały edukacyjne i informacyjne na temat Syrii i pomocy humanitarnej oraz specjalną PAH-ową laurkę dla nauczycieli.