PoWtŚrCzPtSoNd
0102030405
06 070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Udostępnij:

EtnoART: kolorowa inwazja folkloru za nami

Poniedziałek, 6 czerwca, 2016, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

4 czerwca 2016 w dąbrowskiej dzielnicy Gołonóg poznać można było wielobarwne oblicza sztuki ludowej. Fundacja Godne Życie organizowała festiwal kultury ludowej EtnoART- imprezę, która przeszła już do tradycji Dąbrowy Górniczej. Festiwal połączony był z piknikiem historycznym „W Grodzie Mieszka” organizowanym przez ZSO nr 2.

 

Bogactwo barw, wszechobecny gwar, różnorodne rękodzieło i wspaniała rodzinna atmosfera. Te określenia doskonale oddają charakter sobotniego popołudnia na boisku przy ZSO nr 2, na którym odbywała się czwarta edycja EtnoARTu.

 

Istotą EtnoARTu są liczne warsztaty rękodzieła. Podczas festiwalu uczestnicy brali udział w aktywnych lekcjach garncarstwa, wikliniarstwa, motania z siana, bibułkarstwa, filcowania, tworzenia biżuterii, quillingu, malowania na szkle, decoupage’u i scrapbookingu. Artyści ze Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego prowadzili także warsztaty plenerowego malarstwa sztalugowego. Każdy coś zmalował lub zmajstrował. W zajęciach udział brali zarówno rodzice z dziećmi, jak i młodzież i seniorzy.

 

Nie zabrakło wspaniałych koncertów i emocjonujących pokazów. Imprezę otworzył koncert Miejskiej Orkiestry Dętej. Swoim niebywałym talentem podzielili się także Łukasz Baruch i Karolina Żelichowska oraz uczniowie ZSO nr 2. Swoje umiejętności zaprezentował dąbrowski Klub Capoeiry oraz Policja i Państwowa Straż Pożarna. Zainteresowaniem cieszyły się pokazy ratowania ofiar wypadku samochodowego i gaszenia pożaru. Z 37 metrowej strażackiej drabiny zainteresowani oglądali zapierającą dech w piersiach panoramę miasta.

 

Społeczność Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 przygotowała piknik „W grodzie Mieszka”. Prezentowano między innymi średniowieczne walki i zbroje rycerską.

 

Impreza rodzinna nie może się udać, bez pysznego jedzenia. O poczęstunek zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Antoniowa, częstując gości wyśmienitym ciastem z rabarbarem, a tłoczone soki zapewniło Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Oddział w Dąbrowie Górniczej.  Po skosztowaniu smakołyków można było dokonać pomiaru cukru we krwi, ciśnienia oraz skorzystać z porady dietetyka klinicznego, Joanny Wardengi.

 

Dzieci mogły uczestniczyć w malowaniu twarzy, skakaniu na trampolinie oraz nietypowych zawodach sportowych ETNO (noszenie wiader z wodą, rzut ziemniakiem). Najlepsi zawodnicy w tych niecodziennych dyscyplinach zostali nagrodzeni atrakcyjnymi upominkami.

 

Współorganizatorem EtnoARTu był Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2. Partnerami wydarzenia byli: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Stowarzyszenie Miejska Orkiestra Dęta, Fundacja Wygrajmy Razem, Miejski Ośrodek Pracy Twórczej, Klub Sportowy Capoeira w Dąbrowie Górniczej, Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego,  Stowarzyszenie Ziemia i My, Gabinet Dietetyczny Joanna Wardenga, Państwowa Straż Pożarna, Policja, Koło Gospodyń Wiejskich z Antoniowa, Wyższa Szkoła Biznesu. Wydarzenie wsparli także wolontariusze z Klubu Integracji Społecznej i animatorzy z dąbrowskiego MOPSu.

 

Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem i przeszła do historii, jako jedna z bardziej interesujących propozycji minionego, dąbrowskiego weekendu. Przypominamy, że wielkimi krokami zbliżają się wakacje, a wraz z nimi cykl wakacyjnych, rodzinnych imprez Fundacji Godne Życie jak Olimpiada Sportów Niecodziennych. Na pierwszą odsłonę olimpiady zapraszamy 1 lipca 2016, o godzinie 10:00 do Parku Hallera. 

 

Źródło: Fundacja Godne Życie