PoWtŚrCzPtSoNd
01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
2324 2526272829
3031

Udostępnij:

Kolejne sukcesów dąbrowskich żeglarzy

Wtorek, 24 maja, 2016, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Za nami kolejne regaty w żeglarskiej klasie Omega, tym razem odbyła się rywalizacja w Pszczynie. W niedzielę 22 maja sympatycy popularnej klasy Omega mieli okazję wspólnie rywalizować w zawodach nad jeziorem Goczałkowickim.

 

Zawody rozpoczęły się w piątek w Pszczynie. Pierwszy dzień to przede wszystkim sprawy formalne związane z zapisami oraz sprawdzaniem stanu łodzi. Oprócz tego uczestnicy mogli wziąć udział w pierwszej atrakcji – koncercie muzycznym. W sobotęoficjalne rozpoczęły się zawody. Po ceremonii otwarcia do rywalizacji w klasie sport przystąpiło osiemnaście załóg, w klasie standard walczyły trzydzieści cztery ekipy. Do zmagań włączyło się również dziewięć łodzi klasy standard w Akademickich Mistrzostwach Śląska. W zawodach wzięło udział łącznie pięćdziesiąt jeden załóg!

 

– W sobotę warunki były trudne z powodu słabego wiatru – relacjonuje Jerzy Nadolny, prezes Polskiego Związku Klasy Omega. – Zawodnicy, którzy byli liderami po pierwszym dniu nie sprawili większych niespodzianek, oprócz Romana Knasieckiego w klasie standard, który miał falstart w jednym wyścigu. Przy braku rywalizacji drugiego dnia okazało się, że zajął odległe miejsce w klasyfikacji. Podstawowym problemem było to, że pierwszego dnia udało się rozegrać tylko trzy wyścigi. W niedzielę natomiast warunki uniemożliwiły rozegranie wyścigów.

 

W niedzielę warunki pogodowe nie pozwoliły na dalsze ściganie się. Najlepszymi zawodnikami w rywalizacji klasy sport okazali się: Kamil Ortyl, Marek Gozłowski, Robert Zawadowicz z Gdańska (Vector Sails). Wśród łodzi klasy standard wygrali Dariusz Bałazy, Dawid Palka, Krzysztof Brzezinka (KSW Hutnik Pogoria) z Dąbrowy Górniczej.

 

– W niedzielę oczekiwaliśmy cały czas na start, najpierw na brzegu, a następnie wodzie – mówi Jerzy Nadolny. – Dwukrotnie podejmowaliśmy próby wystartowania wyścigu, były sygnały startowe, ale ze względu na zanikający wiatr procedury startowe zostały przerwane. Komisja chciała rozegrać czwarty wyścig, tak aby po jego rozegraniu można było odrzucić najgorszy wyścig. Dopiero po zakończeniu regat przyszedł wiatr, było jednak już za późno na wznowienie rywalizacji.

 

Oprócz rywalizacji organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla zawodników i kibiców. Na uwagę zasługują przede wszystkim koncerty, które uświetniły imprezę. Już w piątek na wszystkich chętnych czekał koncert zespołu „Trzecia Miłość”. W kolejnym dniu mieliśmy okazję wysłuchania koncertu „Drake”, a także „Ryczące 20”. Oprócz wysłuchania koncertów, sympatycy klasy Omega uczestniczyli w biesiadzie żeglarskiej.

 

Źródło: KSW Hutnik Pogoria