PoWtŚrCzPtSoNd
010203040506
07080910111213
14151617181920
2122 2324252627
28293031

Udostępnij:

Projekt Bartholdi i Gravier

Wtorek, 22 marca, 2016, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Od kilku lat Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej wspólnie z Muzeum Miejskim „Sztygarka” wydaje miniaturowe zeszyty serii „Industriae Theatrum ex Silesia”. Czwarty tomik, postanowiono poświęcić zachowanym i na nowo odkrytym dziełom dwóch Francuzów.

 

Pierwszy z nich, to światowej sławy rzeźbiarz, który wsławił się realizacją najbardziej rozpoznawalnego symbolu Nowego Jorku, jakim jest bez wątpienia Statua Wolności. Drugi, to osiadły w Polsce Francuz, znakomity działacz międzynarodowego ruchu architektonicznego, twórca m.in. budynku warszawskiej ASP i wielki miłośnik stolicy.

 

W naszym regionie sylwetki tych dwóch twórców – Fryderyka Augusta Bartholdiego i Alfonsa Graviera – połączyło jedno miejsce, w którym zobaczyć można ich niezwykłe prace. To dawna Szkoła Górnicza „Sztygarka” (obecnie Zespół Szkół Zawodowych im. S. Staszica), a także zlokalizowane pod jednym adresem Muzeum Miejskie „Sztygarka”.

 

Projekt „Bartholdi i Gravier. Francuskie konteksty dzieł sztuki związanych z przemysłem XIX i XX wieku w województwie śląskim” to wspólne przedsięwzięcie, które zostało dofinansowane ze środków budżetowych Samorządu Województwa Śląskiego w 2015 roku. Dzięki tej dotacji możliwe było wydanie interesującej ze względu na treść i formę publikacji oraz stworzenie planszowej wystawy. W przygotowanym opracowaniu, autorstwa Andrzeja J. Wójcika oraz Tomasza Grygiela z Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, znalazły się nieznane i niepublikowane wcześniej na gruncie polskim materiały, a efekty wydano w interesującej edytorsko i graficznie formie. Tłumaczenia fragmentów publikacji na język

francuski i angielski zwiększyły krąg odbiorców, poszerzając go również o czytelników z francuskiego kręgu językowego.

 

Dzięki tej realizacji wydawniczej i wystawienniczej, możliwa stała się popularyzacja zachowanych i na nowo odkrywanych dzieł dwóch Francuzów, które można zobaczyć na terenie Dąbrowy Górniczej. Autorzy publikacji wykorzystali nowo pozyskane materiały, dotąd niepublikowane i nieznane wśród regionalistów oraz historyków sztuki, a ich opracowania, pomimo założeń stworzenia opracowań popularyzatorskich, mają walory i charakter tekstów naukowych. Oprócz tytułowych postaci i ich dzieł, teksty rozszerzono o zupełnie nowe treści i odkrycia, czego przykładem może być wymieniana w publikacji pełnopostaciowa rzeźba (obok popiersia francuskiego inżyniera Franciszka-Feliksa

Verdié), która znajduje się w III Pawilonie „Sztygarki”. Nosi tytuł „Górnik”. Jej autorem okazał się związany ze Śląskiem Cieszyńskim i Krakowem – Jan Raszka, który również miał francuski epizod w swoim życiorysie. Artystę odznaczono Legią Honorową.

 

Wszystkich chętnych i spragnionych poznania francuskiego odcienia naszych dąbrowskich dzieł sztuki, zapraszamy do sięgnięcia po publikację. „Bartholdi i Gravier. Francuskie konteksty dzieł sztuki związanych z przemysłem XIX i XX wieku w województwie śląskim”.

 

Bezpłatne egzemplarze wyszukanego typograficznie wydawnictwa można otrzymać w Muzeum Miejskim „Sztygarka”.