PoWtŚrCzPtSoNd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
29

Udostępnij:

Półkolonie z Fundacją Nasze Dzieci

Poniedziałek, 29 lutego, 2016, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Półkolonie zimowe dla dzieci w wieku 6-9 lat to przedsięwzięcie Fundacji Nasze Dzieci z Dąbrowy Górniczej. Dwa pięciodniowe turnusy zorganizowane zostały w terminie pomiędzy 15 a 26 lutego. Oczywiście nie zabrakło zajęć sportowych, rekreacyjnych, integracyjnych, zespołowych oraz indywidualnych, tanecznych, plastycznych, warsztatów kulinarnych i ekologicznych, jak również beztroskiej i swobodnej zabawy!

Dwa pięciodniowe turnusy zorganizowane zostały w terminie pomiędzy 15 a 26 lutego br. w budynku Niepublicznego Przedszkola ArcelorMittal Poland "Równe Przedszkolaki". W projekcie uczestniczyło 49 dzieci, którymi opiekowała się czteroosobowa kadra kolonijna przy wsparciu trzyosobowego zespołu pracowników wydawalni posiłków z przedszkola.

Nie zabrakło zajęć sportowych, rekreacyjnych, integracyjnych, zespołowych oraz indywidualnych, tanecznych, plastycznych, warsztatów kulinarnych i ekologicznych, jak również beztroskiej i swobodnej zabawy :) A całość została podzielona na wcześniej nazwane motywy - tematy, wokół których przebiegały zajęcia dla dzieci - inne na każdy dzień ferii.

DZIEŃ KULTURY

Jedną z pierwszych atrakcji przygotowanych z myślą o kolonistach było przedstawienie teatralne. "Anastazja" to krótka bajka z morałem przeznaczona dla najmłodszej grupy wiekowej.

Opowiada ona historię niegrzecznej dziewczynki o tytułowym imieniu, która z kapryśnej i nieposłusznej, zmienia swoje zachowanie. Aby morał bajki pozostał na dłużej w pamięci dzieci, dla utrwalenia całe spotkanie z grupą "NaOpAK" zakończone zostało zabawą rozróżniającą zachowania na te dobre i niewłaściwe. Bajka ta, tak jak i inne przedstawienia grupy teatralnej "NaOpAk" mają charakter niepowtarzalny, gdyż oparte są na autorskich scenariuszach prowadzącej – p. Katarzyny Korusiewicz. Sama grupa zaś składa się wyłącznie z wychowanków Placówki Opiekuńczo- Wychowawczej "Przystań". Grupa swe działania rozpoczęła w listopadzie 2015 roku i na swoim koncie ma dwa występy świąteczne: w POW i w ŚDS. Zajęcia teatralne mają charakter zarówno zabawowy, jak i terapeutyczny dla biorących w nich udział młodych aktorów.

Zasady savoir-vivre wszyscy znają, a jednak tak trudno przestrzegać ich w codziennym życiu. Dobre maniery, zwroty grzecznościowe, nienaganne zachowania, prawidłowa komunikacja, zwyczaje poznajemy w domu, w szkole, w przyszłości przenosimy je na grunt życia rodzinnego i zawodowego.

Przeprowadzone przez p. Katarzynę Rodak warsztaty z zakresu savoir-vivre miały na celu zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami, regułami kulturalnego zachowania. Rozmaite formy zajęć: quizy, łamigłówki, odgrywanie scenek, zabawy w "Restaurację", "Kelnera" pozwoliły wcielić się dzieciom w różnorakie role. Mogli być "mistrzami i uczniami", "reżyserami i widzami". Kluczem do najlepszej nauki jest zdobywanie doświadczeń. I właśnie o tym przekonali się uczestnicy tegorocznych półkolonii.

W pierwszym dniu półkolonii były organizowane również zabawy integracyjne. "Wielka Gra", czyli drużynowe zadania łatwe i trudne do wykonania sprawiły dzieciom wiele satysfakcji i radości. Koloniści z wielkim zapałem, pracując zespołowo pięknie poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami, między innymi takimi jak: "budowanie kaczki z klocków lego", "dopisywanie ciągu skojarzeń (10 wyrazów) zaczynając od danego słowa np. MLEKO", "policzenie wszystkich sprzętów jakie znajdują się na placu zabaw w ogrodzie" :) itd.

DZIEŃ NAUKI

Dzień Nauki to jednodniowe spotkanie, podczas którego dzieci na kilka godzin wkroczyły do świata Lego robotyki, ucząc się budować działające roboty z klocków Lego Mindstorms. Zestawy te dają szerokie pole do testowania własnych pomysłów i rozwiązań. To także świetny sposób na rozwijanie kreatywności i samodzielnego myślenia opartego na wiedzy oraz metodzie prób i błędów.

Dzieci uczestniczyły ponadto w interaktywnym pokazie eksperymentów chemicznych. Brały czynny udział w przeprowadzaniu spektakularnych doświadczeń naukowych, mogły zapytać, dotknąć czy nawet samemu przeprowadzić dany eksperyment. Celem pokazu było pobudzenie ciekawości poznawczej, a także zaspokojenie umysłu małego badacza poprzez zaprezentowanie zjawisk, które na pewno zaciekawiły, ale i też odpowiedzenie na pytanie, dlaczego tak się stało.

DZIEŃ ZDROWIA

Współczesny świat wywrócił się do góry nogami. Spędzamy mało czasu na świeżym powietrzu, kiepsko się odżywiamy. Jak zachęcić do aktywności i zdrowego żywienia?

Z tym wyzwaniami zmierzyli się organizatorzy tegorocznych półkolonii. Podczas warsztatów 17 lutego, które opracowała p. Katarzyna Rodak, wychowawcy przypomnieli dzieciom o zasadach prawidłowego odżywiania, zaprezentowali modelową piramidę żywienia, promowali aktywność fizyczną.

Warsztaty w formie zabawy (zagadki, krzyżówka, quiz it.), zajęcia sportowe ("Uciekaj przed bakterią", "Omiń wirusy", "Witaminki" itp.), udział w kreowaniu własnej kulinarnej rzeczywistości (przygotowanie pysznej sałatki jarzynowej) rozbudziły zainteresowanie dzieci problematyką zdrowia. "Wiedzą co jedzą", podejmują aktywność fizyczną, nie dają się zwieść sloganom reklamowym. Świadome dziecko to radosne dziecko. Podczas warsztatów ekologicznych TRASH-ART 24 lutego dzieci tworzyły sztukę z odpadów. Plastikowe butelki zamieniły się w niezwykłe roboty lub piękne wazony.

DZIEŃ SPORTU

Czwarty dzień każdego turnusu półkolonii, uczestnicy spędzali na...sportowo :) Po śniadaniu dzieci zostały podzielone dwa zespoły, po czym pod opieką instruktora sportu Moniki Mikołajczyk przystąpiły do rywalizacji. Konkurencje były dostosowane do wieku, dlatego żadne nie sprawiły dzieciom trudności i były wzorowo wykonywane. Dzieci, jak i wychowawcy brali udział również w dopingowaniu biorących udział w poszczególnych konkurencjach, wdrażając zasady fair play.

Druga część dnia obfitowała w zmagania na placu zabaw - to tam właśnie rozegrano podchody. Świetnie zakamuflowane zadania, dzieci odnajdywały dość szybko, po czym ochoczo je wykonywały. Cały dzień przebiegł w duchu zdrowej rywalizacji, a wszyscy okazali się zwycięzcami!

Warsztaty pierwszej pomocy "Ty też możesz uratować komuś życie" zostały 19 i 25 lutego przeprowadzone nieodpłatnie przez Centrum Kształcenia Furtacz.pl. Numery alarmowe, co zrobić w sytuacji zauważenia wypadku, jak sprawdzić czy osoba poszkodowana jest przytomna, w jaki sposób ocenić oddech, w jaki sposób uciskać klatkę piersiową - oto zagadnienia omówione podczas warsztatów. Zajęcia zostały przeprowadzone w sposób czytelny i przyjazny, a każde dziecko miało okazję samodzielnie pod okiem instruktora wykonać na fantomie czynności resuscytacyjne.

DZIEŃ KREATYWNY

Piątego dnia, kiedy już wszyscy dobrze się znają, kiedy już nawiązane są przyjaźnie, kiedy każdy wie, że dziś ostatni raz bawi się w tym gronie.. na hol przedszkola wychodzą księżniczki, rycerze, super bohaterowie, muszkieterzy.. - wszyscy piękni i kolorowi.

Ten zbiór wspaniałych postaci, to koloniści, którzy podczas wspólnego balu bawią się przy muzyce i w prawdziwie demokratycznych wyborach wyznaczają króla i królową. A kim jest król balu? Kim królowa? Otóż przed balem dzieci z przeróżnych materiałów z użyciem wyłącznie wyobraźni projektują i wykonują swoje wyjątkowe stroje.

To dzień bez schematów, bez instrukcji, bez twórczych ograniczeń. Niektórzy w swój strój wkładają więcej dziecięcego serduszka od innych, ciut więcej starań, odrobinkę więcej cierpliwości. Tym kolonistom właśnie należy się szczególne wyróżnienie – szarfa króla lub królowej balu. Najwspanialsze jest to, że to nie pani wychowawczyni decyduje o tym wyróżnieniu, że nie tylko ona zauważa te starania, ale widzą je koleżanki i koledzy. W tym dniu półkolonii dzieci uczą się wyrażać swoje opinie, obiektywnie oceniać prace innych, dowiadują się, że wyobraźnia nie ma ograniczeń, a przy tym doskonale bawią - wspomina opiekun projektu Katarzyna Korusiewicz.

Ogromną frajdę sprawiły dzieciom zajęcia Zumba Kids, czyli połączenie Zumba Fitness i treningu mającego na celu zapewnienie dzieciom maksimum zabawy i fitnessu w tym samym czasie.

Interesujących zajęć dla dzieci było dużo dużo więcej...., a zaangażowanie i humory kolonistów dopisały wyśmienicie :)

---------------------------

Celem projektu półkolonii dla dzieci organizowanych przez Fundację Nasze Dzieci jest:

  • organizacja bezpiecznego, aktywnego, interesującego i radosnego wypoczynku dla dzieci w wieku od sześciu do dziewięciu lat,
  • stworzenie rodzicom warunków do godzenia rodzicielstwa i życia rodzinnego z życiem zawodowym (dostępność opieki w godzinach od 5.30 do 18.00),
  • zapewnienie dzieciom opieki sprawowanej przez wykwalifikowany i doświadczony personel,
  • zapewnienie dzieciom zdrowego całodziennego posiłku.