PoWtŚrCzPtSoNd
01020304050607
08091011121314
15161718 192021
22232425262728
29

Udostępnij:

Klub Integracji Społecznej

Czwartek, 18 lutego, 2016, #Aktualności

Jak co roku, Klub Integracji Społecznej przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej startuje z nowymi programami.

 

Celem działalności Klubu Integracji Społecznej jest reintegracja społeczna i zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w szczególności poprzez udzielanie rodzinom i ich członkom pomocy w odbudowaniu i podtrzymaniu: umiejętności uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej oraz zdolności do samodzielnego świadczenia pracy na rynku pracy.

 

Już wkrótce rusza, oczekiwany przez wielu program prac społecznie użytecznych, w ramach którego uczestnicy będą wykonywać określone prace, zdobywać doświadczenie, rozwijać nowe kontakty. Prace wykonuje się w wymiarze 40 godzin w miesiącu na rzecz określonych podmiotów z terenu Dąbrowy Górniczej.

 

W tym roku Klub postanowił dostosować swoje programy do różnych grup odbiorców.

Dla rodziców, którzy chcą popracować nad swoimi relacjami z dziećmi organizowana będzie „Szkoła Rodzica”, gdzie oprócz warsztatów edukacyjnych przewidziane zostały działania kulturalno – rekreacyjne, zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej, prelekcja rzecznika ds. konsumentów.

Dla kobiet w wieku 30 - 50 lat został przygotowany program „Aktywna kobieta”, w którym będzie można spotkać się i porozmawiać z osobami z podobnymi problemami życiowymi, posłuchać rad dietetyka, dowiedzieć się co ciekawego dzieje się w mieście, poznać swoje mocne i słabe strony, W ramach programu Panie będą mogły skorzystać z oferty kulturalno – rekreacyjnej.

Kolejnym programem oferowanym w tym roku przez KIS jest program „Droga do trzeźwości” Program realizowany będzie w ramach profilaktyki selektywnej, która skierowana jest do grupy zwiększonego ryzyka, czyli do osób, które w stopniu wyższym niż przeciętny są narażone na rozwój uzależnień i koncentruje się na zagrożonych grupach, które cechuje wysoka ekspozycja na czynniki ryzyka. Celem niniejszego programu będzie również tworzenie warunków, które umożliwiają wycofanie się z zachowań ryzykownych.
Dla bezrobotnych mieszkańców Dąbrowy Górniczej rusza kolejna edycja programu „Krok do przodu!”. Zajęcia poprowadzą pracownicy KIS tj. konsultant ds. doradztwa zawodowego, terapeuta, konsultant ds. uzależnień, a także zaprzyjaźnione z KIS instytucje.

 

Udział we wszystkich programach jest bezpłatny. Na zajęcia edukacyjne został przewidziany drobny poczęstunek, a dla osób mieszkających w dalszych dzielnicach Dąbrowy Górniczej również bilety na dojazd.

Warunkiem koniecznym rozpoczęcia uczestnictwa w poszczególnych programach jest skierowanie przez pracownika socjalnego z rejonu oraz podpisanie kontraktu socjalnego.
W 2016 roku Klub Integracji Społecznej wspierać będzie uczestników projektu systemowego: „INTEGRA II - program aktywnej integracji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w Dąbrowie Górniczej”.

 

Przypominamy również, że bez zawierania kontraktu socjalnego można uzyskać poradę od:
konsultanta ds. doradztwa zawodowego – III piętro pok. 311, tel. 571 332 367
konsultanta ds. uzależnień- III piętro pok. 312,tel. 571 332 369
terapeuty / pedagoga - III piętro pok. 311, tel. 571 332 368

 

Osoby zainteresowane nauką obsługi komputera zapraszamy do uczestniczenia w kółku komputerowym, które odbywa się w każdy pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca w godz. 10.00-11.30. W trakcie zajęć można poznać podstawowe programy komputerowe oraz skorzystać z internetu celem poszukiwania pracy, zdobycia potrzebnych informacji zawodowych czy sprawdzenia poczty mailowej.

 

Zachęcamy wszystkich do korzystania z bogatej oferty Klubu Integracji Społecznej w Dąbrowie Górniczej.