PoWtŚrCzPtSoNd
01020304050607
08091011121314
1516 1718192021
22232425262728
29

Udostępnij:

Poradnik Stowarzyszenia Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych

Wtorek, 16 lutego, 2016, #Aktualności

Chcesz założyć własny biznes w formie spółdzielni socjalnej? Prowadzić działania, które z jednej strony koncentrują się wokół włączania zawodowego i społecznego grup zagrożonych wykluczeniem społecznym, z drugiej - dzięki którym dostarczane są usługi użyteczności publicznej? Zapraszamy do lektury poradników Stowarzyszenia Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych.

 

Zapowiadana już w czasie konferencji podsumowującej projekt seria: „Innowacyjne modele spółdzielni socjalnych to lektura obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych rozwojem ekonomii społecznej w Polsce”. Jak mówiła  nasza specjalistka ds. merytorycznych, Malwina Pokrywka w wywiadzie dla SOC-extra: „To podsumowanie całej dekady działań nad rozwiązaniami z zakresu ekonomii społecznej Podczas tej pracy udało się usystematyzować i połączyć w kilka spójnych modeli rozwiązania, jakie obserwowaliśmy podczas naszej dotychczasowej pracy.”.

 

Każda z publikacji koncentruje się wokół innego rozwiązania testowanego przez określoną spółdzielnię socjalną. Poszczególne rozwiązania mają pewne cechy wspólne – część z nich koncentruje się wokół włączania zawodowego i społecznego pewnych grup zagrożonych wykluczeniem społecznym, inne dotyczą szeregu usług użyteczności publicznej, jakie spółdzielnie socjalne mogą świadczyć na rzecz lokalnej społeczności. Stąd też podział na spółdzielnie integracyjne i usługowe. W grupie modeli integracyjnych znajdują się m.in. przedsiębiorstwa społeczne dedykowane ofiarom przemocy, osobom ze spektrum autyzmu,  osobom bezdomnym czy uzależnionym. Wśród spółdzielni o profilu usługowym znajdują się  między innymi spółdzielnie socjalne obsługujące ruch turystyczny, spółdzielnie przy Centrum Integracji Społecznej, spółdzielni prowadzących żłobek i przedszkole.


Publikacje mają na celu stworzenie możliwości replikowania przez organizacje pozarządowe,  jed­nostki samorządu terytorialnego lub inne zainteresowane podmioty danego modelu w ramach franczyzy społecznej.

 
Zapraszamy do lektury!