PoWtŚrCzPtSoNd
01 020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
29

Udostępnij:

Nowe projekty ekologiczne Klubu 4H

Poniedziałek, 1 lutego, 2016, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Klub 4H zaproponował młodzieży z Zespołu Szkół Sportowych zajęcia proekologiczne we współpracy ze Stowarzyszeniem „Ziemia i My”. W tym roku szkolnym w zupełnie nowej odsłonie.

 

Dąbrowskie Stowarzyszenie „Ziemia i My” przeprowadziło dla młodzieży z Zespołu Szkół Sportowych warsztaty na temat niskiej emisji w miastach „Smog – nasz miejski smok”. Zajęcia powstały w oparciu o Lokalny Program Rewitalizacji Dąbrowy Górniczej do roku 2020 i były finansowane przez Wydział Ekologii i Rolnictwa  Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Uczestniczyli w nich uczniowie klasy I L. Uczniowie liceum uczestniczyli w grach dydaktycznych dotykających zagadnień bioróżnorodności oraz ekonomicznej wartości ekosystemów. Projekt został zrealizowany przy współpracy WFOŚiGW w Katowicach. Zajęcia odbywały się w pracowni multimedialnej w bibliotece przy wykorzystaniu jej zasobów.

 

- Doceniając zaangażowanie uczniów oraz ich dobre nastawienie do zagadnień proekologicznych pani Grażyna Morcinek -  prezes Stowarzyszenia „Ziemia i My”  - zaproponowała nam kolejne zajęcia, ale tym razem w języku obcym - mówią Małgorzata Czapla i Anna Piwowar, opiekunki Klubu 4H. - Naszym gościem był 23-letni student wydziału Public Administration Uniwersytetu Ekonomicznego w Budapeszcie, który przyjechał do Polski w ramach wymiany studenckiej organizacji AIESEC Polska. Janos działa jako wolontariusz w Stowarzyszeniu „Ziemia i My” , realizując projekty ekologiczne. W naszej szkole  przedstawił młodzieży klasy III S i II LS prezentację w języku angielskim pt.: „Walory przyrodnicze i turystyczne Węgier”.

 

- Dyskusja w języku angielskim pokazała, że nasza młodzież swobodnie i biegle posługuje się tym językiem w różnych dziedzinach życia. Zajęcia były przyjęte z dużym aplauzem. Toteż w poniedziałek 18 stycznia pani Grażyna i Janos kolejny raz gościli w naszej szkole - mówią Małgorzata Czapla i Anna Piwowar, opiekunki Klubu 4H

 

Tym razem w pracowni ekologicznej prezentowali uczniom klas III L, S i P nowoczesne gry dydaktyczne poszerzające ich wiedzę ekologiczną i ekonomiczną. Zajęcia prowadzone po polsku i po angielsku, rozwijały nie tylko kwalifikacje językowe, niezbędne we współczesnym świecie, ale także umiejętności ekonomiczne i przedsiębiorcze. Celem tych warsztatów było uświadomienie młodzieży na czym polega rozwój zrównoważony, bioróżnorodność i jakie może mieć skutki zaburzenie równowagi w środowisku. 

 

 

- Na kolejnej godzinie nasi goście zostali zaproszeni przez grupę młodzieży II LS i nauczycieli języka angielskiego na prezentację i dyskusję o naszym kraju oraz na słodki poczęstunek - opowiadają Małgorzata Czapla i Anna Piwowar, opiekunki Klubu 4H. - Była to doskonała praktyczna lekcja językowa, ekologiczna i ekonomiczna, a więc ucząca młodzież umiejętności potrzebnych w życiu codziennym i zawodowym.

 

Przedstawiciele klubu 4 H dziękują pani Grażynie i Janosowi oraz uczniom gimnazjum i liceum z Zespołu Szkół Sportowych.