PoWtŚrCzPtSoNd
010203
04050607080910
11121314 151617
18192021222324
25262728293031

Udostępnij:

Stowarzyszenie DAR SERCA zaprasza do świetlicy środowiskowej

Czwartek, 14 stycznia, 2016, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Stowarzyszenie  Dar Serca od 2008 r. prowadzi świetlicę środowiskową- KRAINA PZRYJAŹNI– ul. Karola  Adamieckiego 12   w Dąbrowie Górniczej.  Jest to  placówka wsparcia dziennego dofinansowana przez Gminę.

 

Świetlica obejmuje  opieką  30  dzieci w wieku 6-16 lat. W  roku szkolnym świetlica czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 14:00 – 18:00, natomiast w ferie zimowe i wakacje prowadzone są atrakcyjne zajęcia i wyjścia w godzinach dopołudniowych.

 

Dzieci są przyjmowane na wniosek rodziców, kierowane przez kuratorów sądowych, pedagogów, nauczycieli, pracowników socjalnych MOPS.

 

Uczestnikom zapewniony jest jeden posiłek w formie podwieczorku.

 

Pomoc świadczona przez placówkę jest nieodpłatna.

 

Podczas zajęć grupowych w formie zabawy i warsztatu dzieci mają okazję do:

  • rozpoznawania i wzmacniania swoich mocnych stron i talentów
  • rozwijania swoich umiejętności społecznych  w  relacji  z  grupą rówieśników oraz z dorosłymi (np. rozwiązywanie konfliktów, radzenie sobie z trudnymi emocjami, asertywność)
  • odkrywania i rozwoju swoich zdolności twórczych
  • nawiązywania i rozwoju trwałych przyjaźni (jako alternatywa dla przynależności do zagrażających grup)
  • spędzania  czasu  w  twórczy,  bezpieczny  i  aktywny  sposób
  • nadrabiania zaległości szkolnych przy wsparciu wychowawców i wolontariuszy.

 

Prowadzący podwyższają sprawność intelektualną wychowanków poprzez realizację zajęć korekcyjno- kompensacyjnych, codzienną pomoc w odrabianiu lekcji, nadrabianiu zaległości z poszczególnych przedmiotów w zależności od potrzeb i chęci wychowanków i ich rodziców. 

 

Prowadzone zajęcia rozwijają zainteresowania. Proponują dzieciom różne formy aktywności zarówno ruchowej jak i artystycznej. Podopieczni mogą wziąć udział w warsztatach plastycznych, kulinarnych, krawieckich, sportowych, fotograficznych, teatralnych,  promujących  zdrowe odżywianie, w aerobicu.

 

Stwarzane są warunki do odreagowania napięć  miedzy innymi poprzez kontakt z przyrodą, udział w zajęciach sportowych. Zapraszają do udziału w interaktywnych audycjach muzycznych, wycieczkach krajoznawczo –turystycznych, olimpiadach sportowych.

 

Udział w zajęciach stwarza dzieciom i młodzieży warunki do rozwoju talentów, pasji i zainteresowań, wzmacnia ich poczucie wartości, rozwija  ich wyobraźnię twórczą. Uczestnicy poznają  tajniki pracy twórczej jako alternatywy spędzania czasu wolnego.  

 

Organizując liczne wyjścia i wycieczki, zajęcia sportowe oparte na rywalizacji faire play, stwarzają dzieciom warunki do odreagowania napięć  emocjonalnych. Proponując podopiecznym wyjścia do kręgielni, na basen rozwijają sprawność fizyczną dzieci, zainteresowania sportem i zdrowym stylem życia,ukazujeją im, jak w atrakcyjny sposób można spędzić czas wolny od zajęć lekcyjnych. 

 

Prowadzący podejmują działania o charakterze edukacyjno-integracyjnym: np. zabawa karnawałowa, olimpiady sportów niecodziennych, świetlicowy ogródek rozmaitości, wieczór teatralny, Dzień Dziecka, Święto Rodziny, spotkanie z Mikołajem, wigilia świetlicowa, plenerowe wycieczki integracyjne. Wówczas do udziału zapraszamy rodziców, rodzeństwo  wychowanków.

 

Prowadzą także zajęcia warsztatowe  z zakresu profilaktyki agresji, uzależnień.                                 

 

Uczestnicy uczą się prawidłowo współdziałać i współpracować w grupie, porozumiewać się z dorosłymi, szanować pracę swoją  i innych. Zdobywają też wiedzę na czym polega zdrowe życie i jak dbać o zdrowie.

 

Wspomagają  także  rodziny w pokonywaniu trudności związanych ze sprawowaniem podstawowych funkcji opiekuńczo – wychowawczych, emocjonalnych, edukacyjno –kulturalnych.

 

Poprzez codzienne spotkania w świetlicy, aktywny udział dzieci w realizacji zaplanowanych zadań, konsekwentne przestrzeganie zawartego kontraktu wdrażamy wychowanków do przestrzegania zasad współżycia społecznego, kształtują u nich właściwy stosunek do pracy,  podnosimy  poziom kultury osobistej wielu podopiecznych. 

Proponują także pomoc rodzinom podopiecznych poprzez konsultacje dla rodziców i opiekunów dzieci.

 

Każdy, kto chce im pomóc w działaniach, będzie miał do tego okazję, składając zeznanie podatkowe. Należy pamiętać, że każdy może przekazać swój 1% podatku na dowolną Organizację Pożytku Publicznego (w przypadku Stowarzyszenia DAR SERCA- KRS 0000301248).