PoWtŚrCzPtSoNd
01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Udostępnij:

Prawdziwy Kolor Życia 2015

Poniedziałek, 30 listopada, 2015, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Od września Stowarzyszenie Civitas rozpoczęło realizację warsztatów profilaktycznych dla uczniów szkół gimnazjalnych Dąbrowy Górniczej, Katowic i Sosnowca w ramach programu pt. „Prawdziwy Kolor Życia 2015”. Celem projektu jest rozwijanie samoświadomości młodzieży w kontekście zagrożeń wynikających z zażywania środków psychoaktywnych, w szczególności tzw. „dopalaczy” oraz wzmacnianie kompetencji społecznych.

 

Podczas warsztatów psychoedukacyjnych, młodzież może przyjrzeć się sobie, poznać lepiej swoją osobowość, odkryć mocne strony a także te, nad którymi warto popracować. To ważne, by każdy dostrzegał swoje indywidualne atuty, był świadomy tkwiącego w nim potencjału. Młodzież wskazuje bowiem, że to właśnie niska samoocena, spowodowana np. niepowodzeniami w szkole, krytyką ze strony otoczenia, brak akceptacji jest przyczyną sięgania po środki, które mają stanowić ucieczkę od rzeczywistości.

 

Uczniowie poznają także zasady skutecznej komunikacji i jak ważna jest umiejętność aktywnego słuchania. Istotnym elementem zajęć jest kształtowanie wśród uczniów zachowań asertywnych, w szczególności w grupie rówieśniczej. Presja grupy i chęć zaistnienia ,zdobycia uznania to kolejne przyczyny, jakie młodzi ludzie dostrzegają na drodze do środków uzależniających.

 

Na warsztatach pokazujemy że warto budować poczucie własnej wartości na tym co umiemy. Na warsztatach przyglądamy się współpracy klasowej, rolom grupowym, doświadczenie tego, że z każdym w mojej klasie mogę znaleźć wspólne zainteresowania a co za tym idzie warto otworzyć się na innych i dbać o życzliwą atmosferę w klasie.

 

Drugi etap zajęć to warsztaty dramowe, pracując z wykorzystaniem tzw. stymulatorów uczestnicy doświadczają emocji uczestników historii z dopalaczami w tle, mogą przyjrzeć się problemowi z różnych stron wcielić się w rolę dorosłych, ofiary dopalaczy i osób które stosując presję skłaniają innych do zachowań ryzykownych.

 

Projekt finansowany jest przy udziale środków Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.