PoWtŚrCzPtSoNd
01
02030405060708
09101112131415
1617 1819202122
23242526272829
30

Udostępnij:

Spotkanie z Krzysztofem Vargą

Wtorek, 17 listopada, 2015, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Już 20 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej o godzinie 17.00 odbędzie się spotkanie z autorem Krzysztofem Vargą, na które zapraszają Miejska Biblioteka Publiczna i Spółdzielnia Socjalna „GreenGO”.

 

Pisarz, krytyk literacki, dziennikarz, redaktor odpowiedzialny swego czasu za dział publicystyczny „Gazety Wyborczej”. Varga debiutował zbiorem opowiadań „Pijany anioł na skrzyżowaniu ulic” (1993), ale w autoryzowanych bibliografiach nieodmiennie podaje, że wszedł do literatury trzy lata później jako autor powieści „Chłopaki nie płaczą”. Tytuł książki jest spolszczoną wersją zapomnianego przeboju brytyjskiej grupy The Cure „Boys don’t cry”. I nie jest to przypadek.

 

W swej prozie Varga chętnie odwołuje się bowiem do szeroko rozumianej kultury pop. „Podstawową figurą narracyjną Vargi jest gadulstwo. Jego powieści to z reguły długie monologi bohatera w okolicach 25-35 roku życia, pełne dygresji i pieczołowicie gromadzonych szczegółów (nazw knajp, przypadłości trapiących postaci, nazw zespołów rockowych, tytułów piosenek, cen dóbr konsumpcyjnych itd.). Odnosząc się do tej ostatniej właściwości, Michał Witkowski stwierdził kiedyś, iż „Tylko Varga potrafi, wymieniając gatunki lodów, opowiedzieć nawet o przełomie roku 1989”. Błyskotliwość formalna utworów Vargi nie ratuje jednak przed ich przygnębiającą aurą. Tematem, do którego pisarz powraca raz po raz, jest bowiem śmierć, a ściślej – zużywanie się ciała. Śmierć pojawia się u Vargi także w formach bardziej jawnych – choćby monolog z „Nagrobka z lastryko” jest wygłaszany w momencie tuż przed samobójstwem. Wątkiem często powracającym w powieściach Vargi jest krytyka konsumpcji. I tak na przykład wielu spośród bohaterów „Nagrobka z lastryko” zostaje obdarzonych osobliwymi monomaniami – takimi, jak zbieranie papierowych toreb od Zary czy gazetek reklamowych, bądź też kompulsywne uzależnienie od zakupów jogurtu”.

 

Wszystkie te cechy pojawiają się też w ostatniej książce „Masakra” (2015). Książce drogi. Drogi przez mękę poalkoholowego kaca, drogi przez popkulturę i „poppolitykę”, drogi przez Warszawę, drogi przez współczesną Polskę. Wydaje się, że niezwykle trafne diagnozy i obserwacje, które (jak zwykle) Krzysztof Varga stawia w swojej ostatniej powieści stawiają ją na półce obok najlepszych powieści roku 2015.

 

Spotkanie poprowadzą Iga Szymańska (Miejska Biblioteka Publiczna) i Dariusz Ryczkowski (Spółdzielnia Socjalna „GreenGO”). Jak zapewniają organizatorzy – będzie fajnie.

 

Zapraszamy!