PoWtŚrCzPtSoNd
01
02030405060708
09 101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Udostępnij:

Centrum Pomocy Rodzinie Caritas

Poniedziałek, 9 listopada, 2015, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Dzięki współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Caritas Diecezji Sosnowieckiej do końca 2015 roku działać będzie Centrum Pomocy Rodzinie Caritas.

 

W ramach działalności Centrum mieszkańcy Sosnowca, Będzina, Dąbrowy Górniczej i okolic, którzy nie mają środków na płatną pomoc prawną i psychologiczną oraz doradztwo prawne, a borykają się z problemami np. uzależnienia alkoholowego w najbliższej rodzinie bądź przemocą spowodowaną nadużywaniem alkoholu mogą skorzystać z bezpłatnych porad prawnych i psychologicznych oraz pomocy terapeutycznej grupy wsparcia dla osób borykających się z problemem alkoholowym.

 

Projekt Centrum skierowany jest do wszystkich osób potrzebujących fachowej pomocy specjalistów. Z roku na rok zwiększa się liczba osób zgłaszających się po różne formy pomocy do Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Często jest to prośba o pomoc w postaci wsparcia materialnego i finansowego.

 

Niskiemu doposażeniu nierzadko jednak towarzyszą problemy zagrażające funkcjonowaniu rodziny, takie jak: przemoc, problem uzależnienia alkoholowego, problemy ekonomiczne, niejasna sytuacja prawna. Dlatego projekt Centrum Pomocy Rodzinie Caritas ma służyć jej ochronie tak by mogła dawać wsparcie jej członkom oraz by móc zapewnić wsparcie i pomoc w rozwiazywaniu życiowych problemów.

 

Zadaniem projektu jest ochrona wartości jaką jest rodzina, pozwalając na rozwiązywanie wielu problemów w rodzinach dysfunkcyjnych oraz w tych, które borykają się z problemami spowodowanymi konsekwencjami uzależnień.

 

Porady, zarówno prawne jak i psychologiczne prowadzone przez doświadczonych specjalistów, odbywać się będą w wyznaczone dni tygodnia, średnio po 10 godzin tygodniowo zarówno do południa, jak i popołudniu w siedzibie Caritas przy ul. Korczaka 5 w Sosnowcu, w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym przy Domu św. Józefa Caritas Diecezji Sosnowieckiej przy ul. ul. Stawowej 26 oraz w Domu dla Bezdomnych w Dąbrowie Górniczej przy Al. Zwycięstwa 6.

 

Grupa wsparcia dla osób współuzależnionych prowadzi doświadczona terapeutka. Chętni mogą zapisywać się na wszystkie porady oraz do udziału w grupie wsparcia telefonicznie (pod numerem telefonu 32 363 03 70 lub kom. 600 807 991 od godz. 8.30 do 16.00) oraz osobiście w Sekretariacie Caritas Diecezji Sosnowieckiej przy ul Korczaka 5 w Sosnowcu. Porady będą udzielane bezpłatnie.

Porady prawne będą udzielane w zakresie:

  • prawa rodzinnego, opiekuńczego,
  • prawa karnego,
  • prawa administracyjnego i prawa pracy,
  • przygotowania pism procesowych, skarg, pozwów min. w sprawie zawiadomienia  o popełnieniu przestępstwa, pozwu o alimenty itp.
  • wskazanie organizacji, instytucji, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemów.