PoWtŚrCzPtSoNd
01020304
05060708091011
12131415161718
192021 22232425
262728293031

Udostępnij:

Konferencja Senioralna - relacja

Środa, 21 października, 2015, #Współpraca z miastem, #Aktualności

Blisko 600 uczestników, ponad 500 wydanych Ogólnopolskich Kart Seniora dedykowanych mieszkańcom Dąbrowy Górniczej, 7 paneli tematycznych i warsztatowych, prezentacje blisko 40 organizacji i firm działających na rzecz seniorów. Tak podsumować można I Dąbrowską Konferencję Senioralną, która 20 października odbyła się w Pałacu Kultury Zagłębia.

 

I Dąbrowską Konferencję Senioralną otworzyli Przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Dąbrowa Górnicza Krystyna Szaniawska oraz Pełnomocnik Prezydenta Miasta Marcin Bazylak. Podkreślili, jak ważną grupą społeczną są seniorzy oraz jak istotne jest aktywne włączenie ich do życia społecznego.

 

Po uroczystym otwarciu wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „PKZ Gołowianie”, który wspaniałym widowiskiem zachwycił uczestników konferencji, a także idealnie zaprezentował, jak seniorzy mogą działać w wolnym czasie.

 

Podczas sesji plenarnej swoją działalność na rzecz seniorów w Dąbrowie Górniczej zaprezentowali: Dzienny Dom SENIOR – WIGOR, Dom Pomocy Społecznej „Pod D ębem”, Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej, Pałac Kultury Zagłębia, Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Kołłątaja w Dąbrowie Górniczej, Stowarzyszenie CIVITAS, Stowarzyszenie Reumatyków i Ich Sympatyków „SOMA”, Uniwersytet III Wieku przy Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Polski Związek Emerytów i Rencistów i Inwalidów, Stowarzyszenie „Razem w Przyszłość”.

 

Po przerwie odbyło się również 7 paneli tematycznych i warsztatowych: kulinarny, artystyczny, medyczno-zdrowotny, zdrowy kręgosłup, podróżniczy, mapa aktywności polskich seniorów, działania  senioralne w innych miastach. Panele cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a my mamy nadzieję, że zachęciły seniorów do dodatkowych działalności.

 

Podczas konferencji zorganizowane zostały  także targi organizacji pozarządowych oraz instytucji proseniorskich. Mieszkańcy miasta  mogli skorzystać m.in. z usług fryzjerskich, rehabilitacyjnych, edukacyjnych,  a także zapoznać się z ofertą Klubów Osiedlowych i organizacji pozarządowych działających na rzecz seniorów.

 

W holu na I piętrze trwała również wystawa twórczości Henryki Janiny Orzeł ze Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego.

 

Organizatorzy I Dąbrowskiej Konferencji Senioralnej: Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, Rada Seniorów Miasta Dąbrowa Górnicza, Pałac Kultury Zagłębia

Patronat medialny: TVP Katowice, „Głos Seniora”