PoWtŚrCzPtSoNd
01020304
05 060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Udostępnij:

Kontenery PCK

Poniedziałek, 5 października, 2015, #NGO, #Aktualności

Na terenie 11 województw Polski Czerwony Krzyż prowadzi zbiórkę tekstyliów. Są one zbierane do specjalnie oznaczonych pojemników ze znaczkiem PCK.  Środki pozyskane ze sprzedaży zebranych ubrań, pościeli itp. Polski Czerwony Krzyż przeznacza na obsługę projektów pomocowych i edukacyjnych oraz bieżącą działalność statutową.

 

Większość tekstyliów, które trafiają do pojemników nie może być – ze względu na swój stan – przekazana potrzebującym. Może jednak zostać wykorzystana do celów przemysłowych. PCK zdecydował się powierzyć recycling zbieranych tekstyliów specjalistom, w zamian za wsparcie finansowe.

 

Im więcej PCK zbierze, tym więcej środków pozyska na swoje działania. Co ważne, dochody ze sprzedaży tekstyliów w danym województwie zostaną przeznaczone na lokalną działalność PCK. Zostawiający ubrania w pojemnikach, pomagają więc potrzebującym w swojej okolicy.

 

Polski Czerwony Krzyż wykonując swoje zadania statutowe wspiera podopiecznych PCK przekazując im trzykołowe rehabilitacyjne rowery z innowacyjnym rozwiązaniem technicznym. Rowery otrzymane od Fundacji EcoTextil trafiają do osób wskazanych przez min. przez OPS, władze samorządowe, zarządy spółdzielni mieszkaniowych.

 

W każdym mieście, w którym zostały podpisane umowy na umieszczenie kontenerów mieszkańcy mogą ubiegać się o uzyskanie takiego roweru rehabilitacyjnego. Osoby niepełnosprawne mogą napisać wniosek do PCK wspólnie z właścicielem terenu, na którym stoi kontener (spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty itp.) bądź ubiegać się o niego indywidualnie.

 

Co miesiąc, tylko w województwie śląskim PCK rozdaje ok. 10 rowerów. We wrześniu dwa rowery odebrali mieszkańcy Dąbrowy Górniczej, członkowie stowarzyszenia Neuron. W imieniu PCK przekazali je przedstawiciele oddziału sosnowieckiego.

Ważne!

Na kontenerach PCK są umieszczone dane kontaktowe do odpowiedniego oddziału PCK dzięki temu można szybko zweryfikować, czy dany pojemnik jest własnością PCK, a także, w razie potrzeby, poinformować o nieprawidłowościach (uszkodzenie pojemnika, przepełnienie itp.).

 

Darczyńcy, którzy chcą przekazać ubrania, pościel, pluszaki, czy buty w dobrym stanie, wciąż mogą to zrobić odwożąc wyprane rzeczy do najbliższego oddziału PCK.