PoWtŚrCzPtSoNd
0102 0304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Udostępnij:

„Ryzyko pod kontrolą"

Piątek, 2 października, 2015, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Centrum Komunikacji i Mediacji „Dialog” z Dąbrowy Górniczej realizuje projekt, którego celem jest przeciwdziałanie zachowaniom ryzykownym wśród młodzieży. Proponowane działania, w których będą uczestniczyli uczniowie szkół gimnazjalnych z Dąbrowy Górniczej i z Będzina, ukierunkują na wzmocnienie postaw prospołecznych, przeciwdziałanie uzależnieniom, dyskryminacji, nietolerancji i przemocy oraz promocję wolontariatu.  Projekt „Ryzyko pod kontrolą –Gimnazjalne Grupy Liderów” otrzymał dofinansowanie Województwa Śląskiego w ramach konkursu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Katowicach.

 

W projekcie udział wezmą uczniowie:
- z Dąbrowy Górniczej
Gimnazjum nr 9 im. Marii Skłodowskiej – Curie, oraz Gimnazjum nr 10;
- z powiatu będzińskiego 
Gimnazjum nr 1 im. Jana Dormana oraz Gimnazjum nr 3 im. Henryka Sienkiewicza.

 

Zadanie będzie realizowane w okresie wrzesień - grudzień 2015.

 

Projekt adresowany jest do uczniów klas drugich. Jego celem jest przeciwdziałanie podejmowaniu przez młodzież zachowań ryzykownych m.in. picia alkoholu, używania narkotyków i środków psychoaktywnych, stosowania przemocy i aktów wandalizmu.

 

Jednocześnie Centrum "Dialog" chce nauczyć młodzież radzenia sobie z trudnymi sytuacjami społecznymi – np. nakłanianiem do spożywania alkoholu, nękaniem w sieci czy konfliktami rówieśniczymi. Zamierza pokazać, jak ważne jest stworzenie pozytywnych relacji w grupie i w jaki sposób można przeciwdziałać dyskryminacji czy wykluczeniu.

 

Centrum "Dialog" planuje także zapoznanie młodzieży z ofertami lokalnych organizacji pozarządowych i zachęcić do ciekawego spędzania czasu wolnego, aktywności na rzecz społeczności lokalnej, czy też - odkrywania nowych pasji i zainteresowań.

 

Wszyscy uczestnicy projektu wezmą udział w warsztatach z zakresu:

1.   Budowania zespołu i zasad prawidłowej komunikacji. 
2. Przeciwdziałania dyskryminacji i mowie nienawiści. 
3. Kształtowania postawy asertywności i konstruktywnego przeciwdziałania agresji. 
4. Promocji wolontariatu i promocji NGO.
5. Mediacji rówieśniczych i szkolnych.

 

Pierwsze warsztaty już się odbyły – gimnazjaliści dowiedzieli się, na czym polega budowanie zespołu, jakie są zasady prawidłowej komunikacji i w jaki sposób można stworzyć dobre relacje w grupie. Wszyscy uczestnicy otrzymują materiały edukacyjne.

 

Zajęcia prowadzone są przez pedagogów, psychologów, mediatorów i trenerów umiejętności społecznych - członków stowarzyszenia Centrum Komunikacji i Mediacji „Dialog”.

 

Zaplanowane są również spotkania warsztatowe z Radami Pedagogicznymi mające na celu przybliżenie charakteru projektu.

 

Za słodki poczęstunek, który dostarcza uczestnikom energii podziękowania należą się Zakładom Przemysłu Cukierniczego „Mieszko” S.A. z Raciborza  - Stowarzyszenie serdecznie dziękuje za okazane wsparcie!

 

Wsparcie merytoryczne naszego projektu Centrum "Dialog" otrzymało od Rzecznika Praw Dziecka!

 

Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie internetowej www.ckimdialog.eu