PoWtŚrCzPtSoNd
010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324 252627
282930

Udostępnij:

Poznaj kulturę Słowian!

Czwartek, 24 września, 2015, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Stowarzyszenie Jawia w dniach 25-27 września w Parku Zielona organizuje Festiwal Kultury Słowian „Stado”. Odbędą się warsztaty, prelekcje konkursy oraz koncerty. Zapraszamy!

 

Stado to starosłowiańskie święto, które gromadziło wielką ilość ludzi na neutralnych ziemiach, gdzie przy dźwiękach muzyki i podczas różnorodnych zawodów sportowych zacieśniały się pomiędzy nimi więzi. Dni te, przesycone rywalizacją sportową, były okazją do spotkania rodzin i bliskich. Stado cechuje różnorodność zajęć dla osób o zróżnicowanej pozycji społecznej i w różnym wieku. Święto to łączyło niegdyś pokolenia i zacierało granice. Zrównywało społeczeństwo, edukowało, inspirowało i dodawało energii. Dziś wracamy do tej tradycji, wskrzeszając uśpionego ducha słowiańskiego!

 

Stowarzyszenie Jawia dostrzegło niszę w wydarzeniach promujących rdzenną kulturę ziem polskich realizowanych w regionie śląskim. Szczególnie naszą uwagę przykuł sukces tego typu imprez organizowanych na obszarach północnych, w Małopolsce czy Wielkopolsce. Coraz większa świadomość historyczna społeczeństwa oraz ogólnokrajowe trendy folklorystyczne tym bardziej utwierdziły ich w przekonaniu, że poprzez wydarzenie sportowo – muzyczne będą mieli możliwość wypromowania festiwalu, jego organizatorów i sponsorów, a także wszystkich jednostek, które przyczynią się do sukcesu imprezy na skalę wojewódzką, krajową a nawet międzynarodową.

  

Zaplanowano trzy dni festiwalu, ponieważ na scenie występować będą również zespoły zagraniczne. Na scenie wystąpią m.in. ROD, Othalan, Runika, Black Velvet Band, Calladorn, Radogost, Zdrawica, Open Access, Leśne Licho, Jar, Cronina, Pelgathorium.

 

Stowarzyszenie serdecznie zaprasza zainteresowanych na stronę internetową: www.festiwalstado.pl, gdzie na bieżąco uzupełniane są informacje. Na stronie znajduje się także kontakt do koordynatorów projektu.