PoWtŚrCzPtSoNd
010203040506
07080910111213
1415161718 1920
21222324252627
282930

Udostępnij:

Piłkarskie dotacje na nowych zasadach

Piątek, 18 września, 2015, #Aktualności

Dąbrowa Górnicza jest miastem, które ma bogatą historię sportową związaną z piłką nożną, jednak w ostatnich latach dąbrowscy kibice nie doczekali się znaczących sukcesów naszych zawodników. Szansą na zmianę tej sytuacji mogą być proponowane nowe zasady przyznawania dotacji sportowych w dziedzinie piłki nożnej.


W Dąbrowie Górniczej funkcjonuje 10 seniorskich drużyn piłkarskich i 3 szkółki szkolące dzieci i młodzież. W drużynach seniorskich gra ok. 225 zawodników, natomiast w szkółkach i drużynach młodzieżowych uczy się ok. 460 młodych piłkarzy.


Łączna kwota dotacji przeznaczonych na piłkę nożną w 2015 roku to 593,5 tysięcy złotych. 80 procent tej puli otrzymały drużyny seniorskie, pozostałe 20 procent otrzymały szkółki piłkarskie.


Obecnie najwyżej uplasowanym klubem jest KS Unia Ząbkowice grająca w IV Lidze Śląskiej. W Lidze Okręgowej rywalizują LKS „Tęcza” Błędów, KS Unia Dąbrowa Górnicza oraz Zagłębiak Dąbrowa Górnicza. Rozgrywki w Klasie A prowadzą Pionier Ujejsce, UKS Przemsza Dąbrowa Górnicza, LKS Promień Strzemieszyce Małe oraz Stowarzyszenie Sportowe Zagłębie. W Klasie B rywalizują KS Mydlice Dąbrowa Górnicza i UKS Zagłębiak Tucznawa.


- Naszą propozycją na 2016 rok jest odwrócenie proporcji dofinansowania i położenie większego nacisku na szkolenie dzieci i młodzieży. Dzisiaj zauważalnym problemem jest brak odpowiedniego poziomu szkolenia młodzieży prowadzonego przez drużyny seniorskie, przez co ich wychowankowie nie trafiają do składów seniorskich. Również szkółki piłkarskie nie prowadzą stałej współpracy z drużynami seniorskimi w celu wprowadzania do nich swoich wychowanków – mówi Damian Rutkowski, naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu.


Proponowane zmiany w zasadach przyznawania dotacji polegać będą na ograniczeniu finansowania drużyn seniorskich do poziomu gwarantującego opłacenie wszelkich niezbędnych kosztów związanych z udziałem w rozgrywkach ligowych, m.in. opłat licencyjnych czy sędziowskich, z wyłączeniem wynagrodzeń dla zawodników.


Z kolei większa pula środków zostanie przekazana na finansowanie drużyn młodzieżowych oraz szkółek piłkarskich, w tym na wynagrodzenia trenerów, niezbędny sprzęt sportowy, transport na zawody czy opłaty licencyjne i sędziowskie. W przypadku drużyn młodzieżowych, które prowadzą szkolenia, ale nie biorą udziału w rozgrywkach ligowych, dotacja będzie pomniejszona o koszty ligowe, których nie ponoszą.


Przykładowo klub, który prowadzi drużynę seniorską i dwie drużyny młodzieżowe, w tym jedną nie biorącą udziału w rozgrywkach ligowych, w 2016 roku może liczyć na następującą dotację:

•drużyna seniorska – dotacja 5 tysięcy złotych (koszty ligowych opłat licencyjnych i sędziowskich)

•drużyna młodzieżowa biorąca udział w rozgrywkach ligowych – dotacja 7-10 tysięcy złotych (wynagrodzenia trenerów, niezbędny sprzęt sportowy, transport na zawody czy opłaty licencyjne i sędziowskie)

•drużyna młodzieżowa nie biorąca udziału w rozgrywkach – dotacja 5 tysięcy złotych – (wynagrodzenia trenerów, niezbędny sprzęt sportowy)


Łącznie daje to kwotę od 17 do 20 tysięcy złotych.


Dodatkowo, klubom, które posiadają boiska, miasto finansować będzie ich utrzymanie do kwoty 20 tys. zł rocznie. W ramach tych środków wykonywane będą wszystkie niezbędne prace pielęgnacyjne, m.in. utrzymywanie murawy, koszenie, nawożenie i podlewanie. Jednocześnie zostanie też wprowadzony system kontroli stanu technicznego tych obiektów w związku z otrzymaną na ten cel dotacją.


W kwestii boisk znaczące zmiany dotyczyć będą również dwóch klubów, które administrują stadionami w Strzemieszycach Wielkich i Ząbkowicach.


- Dziś największą popularnością wśród klubów cieszy się stadion CSiR-u przy ul. Konopnickiej, który jest modelowo utrzymywany. Z tego powodu większość klubów chce tam trenować i rozgrywać swoje mecze. Stąd też zamysł objęcia naszym utrzymaniem stadionów w Strzemieszycach Wielkich i Ząbkowicach, administrowanych do tej pory przez kluby, i stworzenie tam centrów treningowych gwarantujących profesjonalne warunki do treningów i rozgrywek, finansowanych i utrzymywanych przez CSiR – mówi Dagmara Molicka, dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji.


- Zaproponowane przez nas zmiany są efektem wieloletnich obserwacji dąbrowskiej piłki nożnej. Niestety IV liga jest pewnego rodzaju „szklanym sufitem”, którego w ostatnich latach nie udało się pokonać żadnemu dąbrowskiemu klubowi. A warto pamiętać o tym, że IV liga w całej Polsce podzielona jest na 20 podokręgów, w których gra po 16 drużyn, co globalnie daje 320 drużyn. Nie inaczej sytuacja wygląda w lidze okręgowej, gdzie w każdym z 16 podokręgów gra średnio ok. 50 zespołów, co globalnie daje ok. 800 drużyn, nie wspominając o rozgrywkach A-klasowych i B-klasowych – wylicza naczelnik Rutkowski i dodaje: - Przesunięcie środków i zwiększenie dofinansowania szkolenia młodzieży, w perspektywie wydaje się być szansą na rywalizację w wyższych klasach rozgrywkowych, a co za tym idzie dodatkową pulę środków. Również w przypadku, gdyby któryś z dąbrowskich klubów awansował do III ligi, możliwe będzie dodatkowe wsparcie finansowe.


Dobry przykład potwierdzający, że stawianie na młodzież jest solidnym fundamentem to MKS Dąbrowa Górnicza, którego siatkarki i koszykarze walczą o punkty na parkietach najwyższych polskich lig. Nie byłoby to jednak możliwe bez konsolidacji i współpracy różnych środowisk oraz programu szkolenia młodzieży, na której zostały zbudowane te zespoły.