PoWtŚrCzPtSoNd
0102
03040506070809
10111213141516
1718 1920212223
24252627282930
31

Udostępnij:

Dąbrowska Szkoła Rowerowa

Wtorek, 18 sierpnia, 2015, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Z początkiem roku szkolnego rusza Dąbrowska Szkoła Rowerowa! Żeby uczestniczyć w zajęciach wystarczy mieć ukończone 18 lat.

 

„Dąbrowska Szkoła Rowerowa czyli jak bezpiecznie jeździć na rowerze” jest to cykl bezpłatnych spotkań, warsztatów oraz zajęć dla mieszkańców miasta, którzy jeżdżą lub chcą jeździć rowerem po Dąbrowie Górniczej, ale mają obawy przed poruszaniem się na nim w ruchu ulicznym.

 


W ramach projektu każdy uczestnik będzie mógł uaktualnić swoją wiedzę o przepisach drogowych, poznać dobre praktyki i ciekawe rozwiązania typowych problemów. Sprawdzi także swoje umiejętności podczas indywidualnego przejazdu pod okiem eksperta.

 

Każdy z nauczycieli jest doświadczonym rowerzystą miejskim z dużą wiedzą praktyczną i teoretyczną na temat przepisów oraz zasad bezpiecznego poruszania się po mieście. Rower to środek lokomocji, narzędzie do uprawiania sportu, sprzęt turystyczny oraz sposób na życie.

 

W ramach Dąbrowskiej Szkoły Rowerowej będzie można bezpłatnie uczestniczyć w następujących spotkaniach:
1. Wykład na temat Prawa o Ruchu Drogowym, zrównoważonego transportu, najważniejszych przepisów dotyczących rowerzystów, zasad poruszania się w ruchu ulicznym itp.
2. Warsztaty uczące obsługi technicznej roweru, pokazania w jaki sposób naprawić drobne awarie (przebita dętka, problem z hamulcami itp.) by bezpiecznie dojechać do celu.
3. Zajęcia z indoor cycling pokazujące w jaki sposób możemy dbać o naszą kondycję fizyczną w zimie oraz podczas złych warunków atmosferycznych.
4. Turystyka rowerowa – pokaz slajdów z wyprawy rowerowej. Przedstawienie tajników turystyki rowerowej – planowanie, wytyczanie trasy, pakowanie, podróż itp.
5. Jazda praktyczna – przejazd wybranej przez siebie trasy (np. z miejsca zamieszkania do pracy, z miejsca zamieszkania na tereny zielone itp.) wraz z instruktorem, który pokaże jak bezpiecznie pokonać mijane skrzyżowania, kiedy jechać jezdnią, kiedy drogą dla rowerów, a kiedy można jechać chodnikiem. Instruktor wskaże też newralgiczne punkty podróży, ze zwróceniem uwagi na pierwszeństwa na skrzyżowaniach i przejazdach rowerowych.
6. Wycieczka rowerowa podsumowująca projekt.

 

Aby uczestniczyć w zajęciach Dąbrowskiej Szkoły Rowerowej należy w terminie do 31 sierpnia 2015 wypełnić ankietę i przesłać.
Ankietę można przesłać na jeden z trzech sposobów:
1.  wypełnienie i wysłanie elektronicznie na stronie internetowej – po poprawnym wysłaniu ankiety otrzymają Państwo na podany adres e-mail potwierdzenie wysłania ankiety,
2. pobranie formularza ze strony, wydrukowanie go oraz dostarczenie do jednego z Partnerów:
– Biblioteka Miejska, przy ulicy Kościuszki 25;
– Punkt Informacji w C.H. Pogoria;
– Informacja w Urzędzie Miasta, przy ulicy Granicznej 21.
3. Pobranie papierowej wersji formularza, wypełnienie i złożenie u jednego z Partnerów:
– Bibliotece Miejskiej, przy ulicy Kościuszki 25;
– w Punkcie Informacji w C.H. Pogoria;
– w Informacji w Urzędzie Miasta, przy ulicy Granicznej 21.
Po weryfikacji zgłoszeń, organizatorzy skontaktują się z osobami wypełniającymi ankietę, w celu poinformowania czy zakwalifikowały się do udziału w pierwszej edycji Dąbrowskiej Szkoły Rowerowej.