PoWtŚrCzPtSoNd
0102030405
06070809101112
1314151617 1819
20212223242526
2728293031

Udostępnij:

Wakacje z Darem Serca

Piątek, 17 lipca, 2015, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Stowarzyszenie DAR SERCA w lipcu realizuje  projekt ,,WAKACYJNA AKADEMIA ROZMAITOŚCI”. W codziennych zajęciach  biorą udział  dzieci w wieku 6-14 lat z Dąbrowy Górniczej. Głównym celem proponowanych atrakcji jest propagowanie zamiłowania do aktywnego spędzania wolnego czasu  jako alternatywy dla nudy i bezczynności.

 

W ramach projektu dzieci uczestniczą w wycieczkach do atrakcyjnych i fascynujących miejsc. Odwiedziły  już Muzeum Chleba w Radzionkowie, Zagrodę Żubrów i skansen w Pszczynie, Ogród Doświadczeń w Krakowie. Odwiedziło ich także objazdowe Planetarium. Dzieci brały w zajęciach plastycznych z wykorzystaniem chrupek  PlayMais zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną.  Smak chrupek kukurydzianych zna chyba każdy, a być może (z dużym prawdopodobieństwem) nikt nie wie, co to są chrupki - PlayMais - które do jedzenia nie służą, a do zabawy. PlayMais wyprodukowany jest ze skrobi kukurydzianej, wody i barwików spożywczych więc jest naturalną i bezpieczną zabawką. Wystarczyła wilgotna szmatka i zestaw kolorowych chrupek. Można było tworzyć, tak naprawdę wszystko. Zwierzęta, domki, ludziki. Co wyobraźnia podpowiadała. Była to znakomita zabawa dla wszystkich.

 

1 lipca 2015r. dzieci brały udział w interaktywnej audycji muzycznej  z udziałem zaprzyjaźnionej ze Stowarzyszeniem „Dar Serca” artystki z Wrocławia - Pani Katarzyny Nowak. Pani Kasia opowiadała bajkę o Robinsonie Kruzoe. Dzieci słuchały z zaciekawieniem  wspaniałej bajki muzycznej. Podziwiały niesamowite zdolności aktorskie, pamięć i piękny głos Pani Kasi. Było zatem trochę teatru, tańca, śpiewu, a bajka niosła ze sobą przesłanie, co pozwoliło spełnić jej rolę edukacyjną. Wartością dodaną ,,Kasieńkowego Bajania” była  również możliwość obcowania dzieci z osobą niewidomą, która w sposób ciekawy  przenosiła uczestników  w świat wyobraźni. Bajki muzyczne uczą skupienia i koncentracji, uwrażliwiają na muzykę a przede wszystkim rozwijają dziecięcą wyobraźnię. Uśmiechnięte buzie dzieci stanowiły dowód na to, że zabawa była dla nich dużym przeżyciem.

 

Zwiedzanie muzeum  Chleba w Radzionkowie dzieci rozpoczęły od projekcji filmu „Chleb”-. Film wprowadził  ich w nastrój panujący w muzeum. Przedstawiał historię chleba oraz zmiany jakie zaszły w procesie produkcji pieczywa. Dzieci własnoręcznie wykonały bułeczki różnych kształtów. Przez chwilę były piekarzami i była to doskonała zabawa!  Podczas gdy bułeczki trafiły do pieca, przewodnik zaprosił nas do zwiedzania muzeum. Ciekawostką była informacja, że ciasto chlebowe do 1920 roku można było ugniatać nogami, podobnie jak kapustę. W samym muzeum jak i przed budynkiem dzieci podziwiały dzielarki do bułek, krajalnice do chleba, znakowarki do kajzerek, młynki, maszyny do trzepania worków po mące, żarna, dzieże, drylownice, drewnianą lodówkę z XIX wieku. Ostatnim etapem zwiedzania był udział w lekcji w dawnej szkole. Opowiadano o historii nauczania i zwyczajach panujących przed laty w szkołach, szczególnie na dyscyplinowanie uczniów. Pisali rysikami na glinianych tabliczkach. Obejrzeli sprzęty szkolne: komputery, dawne tornistry, mapy, piórniki, kałamarze, mundurki itp. W sali zwanej bacówką wykonanej  drewna rozkoszowali się smakiem własnoręcznie wykonanej cieplutkiej i pachnącej bułeczki. Muzeum powstało z szacunku dla historii i z potrzeby serca.” Muzeum to hołd dla pracy piekarza i cukiernika, uczy i przypomina o szacunku do chleba! Bogaty program wycieczki, nie tylko nie pozwolił na  nudę, ale uczył i bawił.

 

3 lipca 2015 r. świetlica  KRAINA PRZYJAŹNI odwiedziła Państwową Staż Pożarną mieszczącą się przy ul. Podlesie w Dąbrowie Górniczej. Każde dziecko snuje plany o tym, kim zostanie gdy dorośnie. Plany te, czasem mniej lub bardziej realne, motywują każdego malucha do poznawania świata, do zgłębiania tajników zawodów, o których marzą. Jednym z najczęstszych marzeń chłopców jest zostać strażakiem, dlatego podopieczni mieli możliwość zwiedzenia siedziby straży pożarnej oraz zobaczenia, jak z bliska wygląda praca strażaków.  W formie pogadanki na stanowisku dowodzenia dzieci zapoznały się
z zadaniami realizowanymi przez straż pożarną, sposobami alarmowania oraz zachowania się w przypadku zagrożenia. Utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej - 998 i numer alarmowy – 112. Spotkanie to uświadomiło dzieciom, jak trudna i odpowiedzialna, a zarazem ciekawa jest praca  strażaka. Zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do domu. Dziękują jednostce Straży Pożarnej za życzliwość i czas poświęcony nam. Życzymy tyle samo powrotów ile wyjazdów!

 

W chwilach wolnych od podróżowania uczestnicy projektu ,,WAKACYJNA AKADEMIA ROZMAITOŚCI” odwiedzali NEMO, gdzie korzystali  z basenu krytego i otwartego oraz grali  w kręgle. Pobyt w Aquaparku okazał się sposobem na wspaniałą zabawę, naukę pływania, doskonalenia technik pływackich a także zawierania nowych znajomości. 

 

Podopieczni wzięli również udział w Olimpiadzie Sportów Niecodziennych zorganizowanej w Parku Hallera przez Fundację Godne Życie. Niecodzienne dyscypliny sportowe, w których uczestniczyli, to między innymi podrzucanie balonów z wodą za pomocą ręczników, boule, skoki w workach, mega warcaby, układanie kostki Rubika. Wszystkie konkurencje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i dostarczyły dobrej zabawy.

 

Ale największą atrakcją okazał się V Wakacyjny Piknik Integracyjny w Centrum Sportów Letnich Pogoria III. Był konkurs ,,Mam talent”, świetlicowy  poczęstunek z grilla oraz Wakacyjny Bazarek Świetlicowy- rozdanie nagród za udział w różnorodnych konkursach organizowanych podczas wakacyjnych wędrówek. We wspólnym biesiadowaniu wzięli udział także rodzice podopiecznych.


Wszystkie zaplanowane formy aktywności promują  zdrowy styl życia, ukazują uczestnikom  możliwości spędzania wolnego czasu.  Realizowane są zadania proponowane przez OGÓLNOPOLSKĄ KAMPANIĘ EDUKACYJNĄ ,,ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ”. Działania podejmowane w czasie wakacji służą kształtowaniu wśród dzieci postaw prozdrowotnych, zachęcały do ciekawego i wartościowego sposobu spędzania czasu wolnego.

 

W kolejnych tygodniach wakacji czeka podopiecznych jeszcze mnóstwo atrakcji. Odwiedzą np. Osikową Dolinę oraz Ogród Botaniczny w Zabrzu. Wezmą udział w wakacyjnych zajęciach KARAOKE.

 

Świetlica KRAINA PRZYJAŹNI to miejsce, gdzie każde dziecko może aktywnie i twórczo spędzić swój czas wolny.

 

Projekt finansowany przy udziale środków Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.