PoWtŚrCzPtSoNd
0102030405
06070809101112
13141516 171819
20212223242526
2728293031

Udostępnij:

Klub Młodych Zdobywców

Czwartek, 16 lipca, 2015, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Podobnie jak w poprzednich latach tak i w tym roku Polskie Towarzystwo Kulturalne Oddział w Dąbrowie Górniczej  podczas dwóch pierwszych tygodni wakacji zorganizowało bezpłatne wakacyjne zajęcia dla 25 dzieci w wieku od sześciu do dwunastu lat.

 

Członkowie wakacyjnej edycji Klubu Młodych Zdobywców spotykali się w godzinach od 8:00 do 16:00 w Szkole Podstawowej nr 3 w Dąbrowie Górniczej, aby twórczo i ciekawie spędzić tegoroczne wakacje. Pogoda im nie tylko dopisała, ale i dopasowała się do planów wyjść i wycieczek. Oprócz szerokiej oferty zajęć uczestnikom zapewniono posiłki w postaci dwudaniowych obiadów oraz słodkich przekąsek.

 

Współpraca PTK z lokalnymi organizacjami i placówkami pozwoliła m.in. na zorganizowanie na obiektach sportowych Zespołu Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków w Dąbrowie Górniczej II Letniej Olimpiady Sportowej. Do sportowej rywalizacji z Młodymi Zdobywcami przyłączyli się zawodnicy ze świetlic: Kolorowy Świat i Radosny Świat prowadzonych przez Oddział Miejski Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Dąbrowie Górniczej.

 

Uczestnicy wakacyjnego Klubu Młodych Zdobywców wzięli również udział w Olimpiadzie Sportów Niecodziennych – letniej imprezie zorganizowanej w dąbrowskim Parku Hallera przez Fundację Godne Życie. Niecodzienne dyscypliny sportowe, w których uczestniczyli, to między innymi podrzucanie balonów z wodą za pomocą ręczników, boule, skoki w workach, mega warcaby, układanie kostki Rubika. Wszystkie konkurencje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i dostarczyły dobrej zabawy i okazji do śmiechu.

 

W pierwszym tygodniu zajęć dzieci wzięły udział w całodniowej wycieczce do stadniny koniw Udorzu, gdzie czekało na nie mnóstwo atrakcji, takich jak: odwiedzenie kilku stajni z około stu końmi, karmienie kucyków i przygotowane przez wychowawców zabawy w plenerze. Przede wszystkim jednak każdy ze Zdobywców miał możliwość popróbować jazdy konnej pod okiem instruktorów, co z pewnością dla wielu było niezapomnianym przeżyciem.

 

Klubowicze byli także gośćmi redakcji Dziennika Zachodniego w Sosnowcu.  Mieli okazję zapoznać się z pracą dziennikarzy, poznać kolejne etapy powstawania gazety, zwiedzić siedzibę redakcji oraz drukarnię. Pamiątkowe zdjęcie z wizyty w redakcji zostało zamieszczone w dąbrowskim dodatku do Dziennika Zachodniego.

 

W drugim tygodniu wakacji dzieci skorzystały z oferty zajęć warsztatowych  w Miejskiej Bibliotece Publicznej, w której  zorganizowano dla nich edukacyjne zajęcia „Mieszkańcy
z morskich głębin i oceanów”
w ciekawy sposób przybliżające uczestnikom bogactwo fauny podwodnego świata.

Kolejna wycieczka, na którą udali się Zdobywcy, to niezapomniana podróż w czasie. Podczas wizyty w Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie na Śląsku Opolskim zwiedzili muzeum paleontologiczne, udali się na spacer po terenie wykopalisk, gdzie mogli zobaczyć repliki zwierząt prehistorycznych, obejrzeli dzieje Ziemi w „tunelu czasu”, odwiedzili prehistoryczne oceanarium i aktywnie spędzili czas w parku rozrywki.

 

Zwieńczeniem edukacyjnych odkryć była ostatnia letnia wyprawa klubowiczów do nowo otwartej siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach, gdzie na kilku poziomach udostępniono zwiedzającym wyjątkowe eksponaty z różnych dziedzin sztuki oraz przedstawiono multimedialne dzieje Śląska. Dzieci mogły skorzystać również z przygotowanych specjalnie dla nich w muzeum atrakcji takich jak: układanki, puzzle, gry, zabawy z lustrami. Wdrapały się także na wielką drewnianą wieżę, którą w holu Muzeum postawił artysta Leon Tarasewicz. Na koniec wycieczki szybka panoramiczna winda wwiozła Młodych Zdobywców na wyciągową wieżę szybu kopalnianego, skąd rozciągał się widok na Katowice i sąsiednie miasta.

 

Wycieczki i wyjścia przeplatane były atrakcyjnymi zajęciami „stacjonarnymi”, takimi jak rozgrywki sportowe, konkurs zagadek i łamigłówek, prace plastyczne (m.in. przygotowywane na ogólnopolski konkurs „Pieniądz przyszłości”), gry logiczne, które w połączeniu z dobrym towarzystwem i humorem sprawiały, że dwa tygodnie minęły zdecydowanie zbyt szybko.

 

 

Klub Młodych Zdobywców z programem profilaktycznym jest prowadzony przy wsparciu środkami budżetowymi Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej oraz środkami 1% podatku dochodowego przekazanego na rzecz Polskiego Towarzystwa Kulturalnego.

 

 

Polskie Towarzystwo Kulturalne Oddział w Dąbrowie Górniczej dziękuje:
Szkole Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Górniczej, Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Hugona Kołłątaja w Dąbrowie Górniczej, Zespołowi Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków w Dąbrowie Górniczej, Redakcji Dziennika Zachodniego w Sosnowcu, Towarzystwu Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski w Dąbrowie Górniczej, Fundacji Godne Życie w Dąbrowie Górniczej za współpracę podczas organizacji zajęć wakacyjnych w Klubie Młodych Zdobywców.