PoWtŚrCzPtSoNd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Udostępnij:

Seniorzy w akcji

Wtorek, 30 czerwca, 2015, #Aktualności

W Dąbrowie, od końca 2014r. roku, działa Rada Seniorów. Reprezentuje oficjalnie starszych mieszkańców przed władzami miasta, zgłasza ich pomysły i oczekiwania. Jak funkcjonuje, co ma w planach i co oferuje „starszym nastolatkom”, opowiada Aleksandra Nadolna, koordynator Rady.


- Jak pracuje Rada Seniorów?


- Jej członkowie spotykają się dwa razy w miesiącu; na obradach głównych, a także na spotkaniach zespołów tematycznych.


- Jakie to zespoły?


- Grupa zajmująca się aktywizacją środowiska osób starszych chce przede wszystkim stworzyć specjalną stronę internetową, gdzie znajdą się kompleksowe informacje, dotyczące wydarzeń skierowanych do tej grupy wiekowej, spotkań integracyjnych czy zniżek oferowanych przez firmy i instytucje. Zespół profilaktyki i promocji zdrowia skupił się na wsparciu działań zmierzających do otwarcia oddziału geriatrycznego w dąbrowskim szpitalu i ułatwieniu dostępu do dziennych domów pomocy społecznej. Grupa działająca w obszarze edukacji, kultury i wypoczynku za priorytet przyjęła zwiększenie udziału seniorów w imprezach i przedsięwzięciach o charakterze rekreacyjnym czy rozrywkowym.


- Rada zamierza lepiej poznać potrzeby seniorów?


- Tak, w tym celu jej członkowie zdecydowali się przeprowadzić badania ankietowe w swoich środowiskach. Mają dać odpowiedzi m.in. na pytania, jakie są oczekiwania starszych dąbrowian w kwestii dostępności do lekarzy, jak chcieliby wypoczywać, jak postrzegają miasto i czy czują się w nim bezpiecznie. Ta wiedza pomoże też stworzyć Mapę Aktywności Seniorów. Będzie to zestawienie miejsc i wydarzeń adresowanych do seniorów. Chodzi o kluby w poszczególnych dzielnicach, imprezy cykliczne czy lokale, które zaoferują starszym ciekawą i promocyjną ofertę.


- W wielu miastach, również u nas, seniorzy mogą korzystać ze zniżek. Jakie „promocje” czekają na nich w Dąbrowie ?


- Specjalne propozycje cenowe dla osób powyżej 55 roku życia mają dąbrowskie instytucje i kino „Helios”. Aktualnie pracujemy nad przyłączeniem się do Ogólnopolskiej Karty Seniora. Jej posiadacze otrzymają prawo do zniżek w wielu instytucjach kultury, kawiarniach, punktach usługowych czy uzdrowiskach na terenie całego kraju. Wyrobienie karty nie będzie wiązać się z żadnymi kosztami, a warunkiem jej uzyskania będzie ukończenie 60 roku życia.


- W Dąbrowie starsi od dłuższego czasu mogą korzystać z rozmaitych propozycji, przygotowanych przez instytucje czy stowarzyszenia. Co przygotowano dla nich na lato?


- „Akademię 50 +”, którą w ramach „Akcji lato 2015” przeprowadzi stowarzyszenie Civitas. Seniorzy będą mogli wziąć udział w kursie języka angielskiego, gimnastyce, dowiedzieć się czegoś o modzie i urodzie, albo zatańczyć zumbę.


- Czy dąbrowianie mogą włączyć się w prace Rady albo przekazać jej swoje pomysły i uwagi?


- Oczywiście. Obsługę Rady prowadzi Inkubator Społecznej Przedsiębiorczości, mieszczący się w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Kościuszki 25. Kontaktując się pod numerem 668573952 lub mailowo pod adresem: radaseniorow.dg@gmail.com, można uzyskać informacje o pracach rady, umówić się na spotkanie z jej członkami albo zgłosić chęć udziału w posiedzeniu.


- Dziękuję za rozmowę

 rozmawiał Przemysław Kędzior

 

***

Rada Seniorów liczy 15 członków. Zasiadają w niej mieszkańcy, którzy ukończyli 60 rok życia. Osiem miejsc obsadzili przedstawiciele prezydenta miasta, rady miejskiej, Uniwersytetów Trzeciego Wieku działających przy PKZ i WSB, Kół Gospodyń Wiejskich, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, organizacji kombatanckich, a także Domu Pomocy Społecznej. Siedem osób, spośród zgłoszonych w otwartym naborze, zostało wybranych przez Radę Działalności Pożytku Publicznego. Za pracę w Radzie Seniorów nie przysługuje wynagrodzenie ani dieta.