PoWtŚrCzPtSoNd
01020304050607
08091011121314
15 161718192021
22232425262728
2930

Udostępnij:

Dąbrowa Triathlonowa

Poniedziałek, 15 czerwca, 2015, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Pływanie, jazda na rowerze, bieg. Indywidualnie albo w sztafecie. 21 czerwca nad Pogorią III odbędą się zawody triathlonowe. Przed startem, mamy kilka rad dla debiutantów.


Uczestnicy będą mieć do przepłynięcia 600 m, 21 km do przejechania na jednośladzie i 6 km biegu. Zgłoszenia przyjmowane są przez stronę www.dgtriathlon.pl, tam również można znaleźć dodatkowe informacje o zawodach. Zapisy prowadzone będą także w dniu imprezy. Start zaplanowano na godz.12.


Sylwester Kuster – 6 krotny indywidualny mistrz Polski w triathlonie, reprezentant kadry narodowej, trener dąbrowskiego Triathlon X-Team – ma podpowiedzi i wskazówki dla początkujących zawodników.


Kilka zdań o stroju triathlonisty. W co się ubrać na zawody?

Są dwa rodzaje stroju startowego - strój jednoczęściowy i dwuczęściowy; ponadto strój może mieć małego pampersa (wkładkę), która ułatwia komfortową jazdę na rowerze. Powinien być przylegający, nie stawiać oporów podczas startu, a jednoczenie nie może krępować ruchów. Oferta jest coraz większa, można nawet w necie znaleźć firmy, które szyją takie stroje na miarę. Koszt kształtuje się od 140-700zł.

Czy na pierwszy start, taki strój jest niezbędny?

Niekoniecznie. Można nawet wystartować w slipkach czy stroju kąpielowym; potem, po pływaniu, w strefie zmian ubrać koszulkę. Zwłaszcza na krótkich dystansach, jak sprint (np. Dąbrowa Górnicza Triathlon), ubiór będzie odgrywał mniejszą rolę.

A co z pianką pływacką?

Pianka nie jest konieczna, ale z pewnością jest przydatna. Oprócz tego, że zapewnia komfortową temperaturę, kiedy woda w jeziorze jest zimna, utrzymuje również na wodzie. Pomaga zatem osobom, które pływają słabo technicznie. Na każde 100 m odejmuje minimum kilka sekund.

Co to jest strefa zmian?

Po wyjściu z wody, zawodnik dobiega do strefy zmian, przebiera się i wybiega z rowerem na trasę kolarską. Po powrocie odwiesza rower i rusza na część biegową. Ważne jest kilka zasad, których trzeba przestrzegać. Nie wolno ruszać sprzętu i rowerów innych zawodników! Zabronione jest wsiadanie na rower przed belką umożliwiająca start do części kolarskiej oraz kiedy kask jest nie zapięty. Po powrocie z trasy kolarskiej, nie wolno odpiąć kasku, jeśli rower nie został odłożony na stojak. Zabronione jest wjechanie rowerem do boksu (przejechanie belki). Nad poprawnym zachowaniem zawodników czuwają sędziowie.

Jakie są kary za nieprzestrzeganie regulaminu?