PoWtŚrCzPtSoNd
01020304050607
08091011 121314
15161718192021
22232425262728
2930

Udostępnij:

Zlot Hufca ZHP Dąbrowa Górnicza

Czwartek, 11 czerwca, 2015, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Hufiec ZHP Dąbrowa Górnicza już od 45 lat obozuje na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej w lasach Janowskich. W dniach 29-31 maja br. dąbrowscy Harcerze podsumowywali kolejny rok pracy podczas Zlotu Hufca, który odbywał się w Ośrodku w Janowie k/Częstochowy.

 

Zlot był przygotowany przez Harcerską Grupę Spadochronową Dragon, która postanowiła przenieść się wraz z zuchami i harcerzami do roku 1941 i przeprowadzić szkolenie wzorowane na szkoleniu skoczków spadochronowych Armii Krajowej czyli „cichociemnych”.

 

Podczas wyjazdu każdy miał okazję sprawdzić się na torze przeszkód, poznać tajniki łączności polowej i radiowej, sprawdzić sztukę logicznego myślenia i oczywiście zasady udzielania pomocy na polu walki. 3 dniowy Zlot szybko minął, ale wrażenia pozostaną na lata i oby jak najdłużej.

 

Jednak czas upływa nieubłagalnie i infrastruktura ulega degradacji. Obecnie dzięki realizacji projektu „Turystyka z ZHP na sześć – poprawa jakości infrastruktury turystycznej regionu poprzez inwestycje w bazę noclegową i gastronomiczną ośrodków harcerskich w województwie śląskim”, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013  nastąpił ogromny przeskok jakościowy naszej bazy noclegowej.


Dzięki projektowi harcerze byli w stanie wykonać remont generalny i modernizację kolonijki zuchowej. Pięć domków typu Pilawa – Lux powstałych w drugiej połowie lat 80-tych zostało gruntownie wyremontowanych i zmodernizowanych na miarę XXI wieku. W każdym z domków zostało wymienione pokrycie dachu, podłogi, okna, drzwi oraz elewacja wewnętrzna. Wybudowano instalację wodociągową i elektryczną. Zmodernizowano pomieszczenia . Każdy domek posiada obecnie pełny węzeł sanitarny oraz aneks kuchenny w którym można przygotować posiłek dla uczestników biwaków czy zlotów.

 

 Baza Hufca Dąbrowa Górnicza w Janowie jako jedna z niewielu na Szlaku Orlich Gniazd pozwala obecnie na organizację biwaków, zlotów, kolonii zuchowych, obozów harcerskich oraz kursów i szkoleń w warunkach odpowiadających aktualnym standardom. W okresie jesiennym zapraszamy natomiast seniorów i instruktorów ZHP na nostalgiczne biwaki połączone z grzybobraniem.