PoWtŚrCzPtSoNd
010203
04050607080910
11121314151617
18 192021222324
25262728293031

Udostępnij:

Piękne Pomorze z Polskim Związkiem Niewidomych

Poniedziałek, 18 maja, 2015, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Jeszcze nigdy podczas wyjazdów integracyjno – rehabilitacyjnych Polski Związek Niewidomych Okręg Śląski Koło w Dąbrowie Górniczej nie był tak daleko jak w dniach 12 – 15 maja 2015r. Tym razem celem zwiedzania i poznania 50 osób, członków Polskiego Związku Niewidomych wraz z opiekunami, było województwo pomorskie.

 

Zwiedzili Malbork, tzn. potężny zamek kojarzony powszechnie jako najpotężniejszy zamek  krzyżacki. Zwiedzanie zajęło ok. 3,5 godziny. Następnie szlak turystyczny zawiódł ich do Gdańska. Gdańsk wywarł na nich niezapomniane wrażenie. Pięknie odrestaurowane kamieniczki (a wręcz całe ulice), wspaniały Dwór Artusa, oczywiście fontanna Neptuna, Długi Targ, pomnik stoczniowców i można by tak jeszcze długo wymieniać.

 

Byli również w Sopocie na słynnym „Monciaku” i molo. Odrębnym przeżyciem był wspaniały koncert organowy w Katedrze w Oliwie, gdzie znajdują się największe w Polsce organy. Do dziś brzmią im w uszach te potężne, ale również i delikatne dźwięki. Oczywiście w związku z ograniczonym czasem mogli poznać tylko nieliczne zabytki i atrakcje na zwiedzanym terenie, ale i tak udało im się uchwycić ducha tego miejsca. Poruszali się przecież ciągle po Ziemi Kociewskiej, skraju Kaszub i depresji Żuław Wiślanych.

 

Chociaż podróż niewątpliwie była męcząca dla ludzi w przeważającej części bardzo dorosłych, to jednak wszyscy znieśli ją dobrze. Niewątpliwie duży udział w tym miały wspaniałe drogi, którymi dojechali do Tczewa, miejsca noclegu i bazy wypadowej na następne dni. Podróż przebiegła tak szybko, że jeszcze tego samego dnia mogli poznać miasto naszego pobytu.

 

 13 i 14 maja były to dni bardzo intensywne. Wrócili bardzo zmęczeni, ale pełni wrażeń i pozytywnych emocji z nadzieją, że jeszcze kiedyś tam wrócą.

 

Zadanie zrealizowane przy udziale środków Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

 

Zadanie zrealizowane przy udziale środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.