PoWtŚrCzPtSoNd
010203
04050607080910
111213 14151617
18192021222324
25262728293031

Udostępnij:

Festiwal Kultur Słowiańskich STADO

Środa, 13 maja, 2015, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Stado to starosłowiańskie święto, które gromadziło wielką ilość ludzi na neutralnych ziemiach, gdzie przy dźwiękach muzyki i podczas różnorodnych zawodów sportowych zacieśniały się pomiędzy nimi więzi. Dni te, przesycone rywalizacją sportową, były okazją do spotkania rodzin i bliskich. Stado cechuje różnorodność zajęć dla osób o zróżnicowanej pozycji społecznej i w różnym wieku. Święto to łączyło niegdyś pokolenia i zacierało granice. Zrównywało społeczeństwo, edukowało, inspirowało i dodawało energii. Dziś wracamy do tej tradycji, wskrzeszając uśpionego ducha słowiańskiego!

 

Stowarzyszenie Jawia dostrzegło niszę w wydarzeniach promujących rdzenną kulturę ziem polskich realizowanych w regionie śląskim. Szczególnie naszą uwagę przykuł sukces tego typu imprez organizowanych na obszarach północnych, w Małopolsce czy Wielkopolsce. Coraz większa świadomość historyczna społeczeństwa oraz ogólnokrajowe trendy folklorystyczne tym bardziej utwierdziły ich w przekonaniu, że poprzez wydarzenie sportowo – muzyczne będą mieli możliwość wypromowania festiwalu, jego organizatorów i sponsorów, a także wszystkich jednostek, które przyczynią się do sukcesu imprezy na skalę wojewódzką, krajową a nawet międzynarodową.

 

Festiwal Kultury Słowian „Stado” jest dotychczas największym projektem Stowarzyszenia Jawia. Chcą, aby impreza miała wymiar cykliczny, dlatego już pełną parą ruszyły przygotowania do pierwszej edycji pod dumnym hasłem „Świat Słowian na wyciągnięcie ręki!”. Organizacje i jednostki, jakie pomagają zrealizować ten cel, to przede wszystkim: Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza – Zbigniew Podraza, który zgodził się objąć patronat honorowy nad imprezą oraz wspomógł nasze działania dotacją na część realizacji planowanego programu, Muzeum Sztygarka, które zgodziło się wesprzeć część merytoryczną i pomaga nam w przygotowaniu wykładów i prelekcji na festiwal, a także Szkwadrat Szymon Szklarski, który zadbał o profesjonalny projekt loga, czy Stowarzyszenie Golęszyczanie, które zapewni iście słowiański klimat przez trzy dni imprezy w formie rekonstrukcji historycznej wioski, strojów, walk i starosłowiańskich igrzysk sportowych.

 

Zaplanowano trzy dni festiwalu, ponieważ na scenie wystepować będą również zespoły zagraniczne, takie jak Tomas Kocko z Czech, czy Grai z Rosji. Ich fani również chcieliby przyjechać na festiwal, a dzięki takiej rozpiętości czasowej będą mieli możliwość uczestnictwa. Wspaniałą muzykę mają zapewnić zespoły folkmetalowe, folkowe, rockowe, takie jak wspomniany wcześniej Tomas Kocko, Grai, Leśne Licho, Netherfell, Radogost, Jar, Zdrawica, Rod, Black Velvet, czy Runika. Teren Parku Zielona z kolei wypełni się kramami słowiańskimi, na których nabyć będzie można produkty i usługi z różnych dziedzin tematycznie związanych z charakterem festiwalu. W chwili obecnej dopracowywane są szczegóły harmonogramu. Właśnie dopracowana została wstępną mapkę części centralnej imprezy z ulokowaniem wioski słowiańskiej, scen i kramów. Trwają również rozmowy z zespołami.

 

Stowarzyszenie serdecznie zaprasza zainteresowanych na stronę internetową: www.festiwalstado.pl, gdzie na bieżąco uzupełniane są informacje. Na stronie znajduje się także kontakt do koordynatorów projektu.