PoWtŚrCzPtSoNd
010203
04050607080910
1112 1314151617
18192021222324
25262728293031

Udostępnij:

Dąbrowski Kufer Skarbów

Wtorek, 12 maja, 2015, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Pusta księga legend, z której zniknęły postaci, bo nikt o nich już nie czyta - to początek historii, od której rozpoczyna się projekt  Stowarzyszenia Civitas p.n. „Dąbrowski Kufer Skarbów”. Biorą w nim udział uczniowie dąbrowskich szkół podstawowych: SP nr 5, SP nr12, SP nr 30.


Podczas  warsztatów prowadzonych metodą dramy dzieci tworzą własne wersje  legend poznając  charakterystyczne dla regionu elementy. Przewodniczką    jest sympatyczna ,  nieco ekscentryczna czarownica, która udziela niezbędnych wskazówek potrzebnych do  dalszych wędrówek , odszukiwania kolejnych postaci  i  skarbów.  Jest więc wymyślony i stworzony  przez dzieci  wspólny klucz, który otwiera podziemia kopalni. Dzięki przedmiotom i zapiskom znalezionym w starej skrzyni uczestnicy rekonstruują legendę  o  Skarbniku.    Uruchomiona wyobraźnia pozwala im stworzyć galerię malowanych węglem portretów tajemniczego dobrego ducha kopalni.


Dzięki kolejnym wytycznym czarownicy i wykonywanym po drodze zadaniom udaje się zdobyć mapę dalszej wędrówki.   Do kufra skarbów dzieci dorzucają   stare , zanikające już zawody, przedstawiając wykonywane czynności w postaci stop-klatki.  Dowiadują się co robił np. rymarz, co to kuźnia i że kiedyś zielarz pełnił funkcję lekarza.


Podczas ostatniego  etapu wędrówki w poszukiwaniu  postaci z  legend dzieci tworzyć będą barwne elementy strojów regionalnych.

 

Na zakończenie  projektu odbędzie się całodniowa impreza plenerowa: rodzinny Festiwal Tradycji i Folkloru, do udziału w którym zaproszeni zostaną wszyscy mieszkańcy naszego miasta.     
W  programie znajdą się m.in. warsztaty tworzenia postaci z legend,  gry integrujące rodziny, studio bajkowej charakteryzacji twarzy. W klimacie  integracji międzypokoleniowej, starsi: rodzice, dziadkowie, wspólnie z prowadzącymi animatorami przypominać będą  gry i zabawy, w które bawili się jako dzieci, a które dziś są już mało lub w ogóle nieznane.  Wspólnie  zapełniać będziemy „Dąbrowski Kufer Skarbów”.

 

Projekt finansowany przy udziale środków Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej