PoWtŚrCzPtSoNd
010203
04050607080910
11 121314151617
18192021222324
25262728293031

Udostępnij:

Stowarzyszenie Jawia

Poniedziałek, 11 maja, 2015, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

W lutym 2014 r. grupa dobrych znajomych zebrała się w Dąbrowie Górniczej, stawiając sobie jeden wspólny cel – współpracę w ramach organizacji, odkrywającej we współczesnym świecie spory skrawek zapomnianej historii polskich ziem.

 

Sama nazwa stowarzyszenia jest określeniem płaszczyzny, na jakiej działa: tu i teraz oraz dla społeczeństwa. Członkowie przyjęli, że Słowianie dzielili świat na trzy części. Były to Jawia, Prawia i Nawia. Prawia to świat Bogów słowiańskich, Nawia, to świat podziemi, gdzie panuje Weles. Jest to świat dusz umarłych, a także wszelkich demonów oraz bytów niematerialnych. Jawia z kolei, to miejsce ludzi wraz ze wszystkim co ich otacza - to stan w jakim znajdujemy się w tej chwili.

 

Misją Stowarzyszenia jest głównie działalność kulturalna w zakresie przybliżenia nieznanej historii naszych ziem w wielu odsłonach: kulinarnej, rzemieślniczej, artystycznej czy językoznawczej. Otwarte jest również na współpracę z organizacjami pro ekologicznymi, a także pomagającym ludziom i zwierzętom, gdyż w naszym wspólnym interesie leży dobro człowieka i otaczającego go świata. Wielkie korzenie, symbolizujące przeszłość, dorównują swym rozmiarem koronie – przyszłości. Członkowie chcą stworzyć silny pień, który ją niesie. Czyli: uczyć przeszłości i działać w teraźniejszości, aby przyszłość była dobra dla naszych potomnych.

 

Stowarzyszenie skupia się zatem na bieżących projektach, które pogłębią świadomość społeczeństwa na temat dziedzictwa kulturowego Słowian. Chcą, by wspólne korzenie były czymś, co zbliża i umacnia, a nie skłóca i dzieli. Każdy krok do przodu będzie napędzać działania stowarzyszenia, a nawet mały sukces będzie powodem do dumy. Świat, jaki wszyscy budujemy, to dom dla naszych potomnych. Jego fundamentem jest odległa historia, którą chcemy poznać i o której chcemy opowiadać. W ten sposób pobudzimy wyobraźnię historyczną i kulturową naszego społeczeństwa.

 

Stowarzyszenie zostało założone, bo członkowie nie zgadzają się by piękna kultura słowiańska była tylko mało znanym dodatkiem do tradycji obecnej w polskich domach. Percypują przedchrześcijańskie obyczaje, które przetrwały do dzisiaj w niemalże niezmienionej lub bardzo zbliżonej formie.

 

Projekty, które przygotowują mają na celu przybliżenie, można powiedzieć: „rozbudowanie korzeni”. Będzie to na przykład kalendarz słowiański, gdzie pojawią się oznaczenia ważnych starosłowiańskich świąt, tradycyjne imiona, ważne daty, grafiki, czy poezja nawiązująca do tematu.

 

Obecnie trwają również ostatnie poprawki do projektu magazynu, w którym będzie można znaleźć informacje o dawnych zwyczajach jak i o obecnych wydarzeniach z kraju i zagranicy, nawiązujących tematycznie do kultury słowiańskiej.

 

Chcą prowadzić też działania bezpośrednie, skierowane do młodych ludzi, takie jak prelekcje, wykłady, eventy.

 

Najśmielszym projektem, który obecnie pochłonął Stowarzyszenie całkowicie, jest Festiwal Kultury Słowian „STADO”, który planują zorganizować w ostatni weekend wakacji (28-30 sierpnia 2015) w Parku Zielona w Dąbrowie Górniczej. Już teraz serdecznie zapraszają na to wydarzenie. Na scenie pojawi się wiele gwiazd muzyki folkowej.

 

Czekają na ludzi z otwartą głową, chcących zaangażować się w życie Jawii. Jak do nich dołączyć? Zapraszają na stronę, gdzie znajdują się informacje jak w prosty sposób to zrobić: www.jawia.pl