PoWtŚrCzPtSoNd
010203
0405060708 0910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Udostępnij:

Centrum Integracji Społecznej

Piątek, 8 maja, 2015, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

W maju Centrum Integracji Społecznej  rozpoczyna  działania dzięki dotacji Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej. W nowej odsłonie proponuje swoim uczestnikom wsparcie w ramach pracowni ogólnobudowlanej, malarsko-wykończeniowej, gastronomicznej i opiekuńczej.  Pracownia opieki to nowo powstała pracownia na potrzeby miasta Dąbrowy Górniczej. Do uczestnictwa skierowanych zostanie 20 osób, podopiecznych korzystających z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

 

Będą  to osoby, które nie mają szans na samodzielne znalezienie pracy. W Dąbrowie Górniczej  jest dużo  osób zagrożonych wykluczeniem, osób z uzależnieniami i długotrwale bezrobotnych, których  pracodawcy najczęściej nie chcą zatrudniać. Centrum Integracji Społecznej to miejsce  przeznaczone  dla nich, tu  będą uczyć się nowego zawodu, a przede wszystkim tego, jak wrócić do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.


Celem zajęć w CIS jest nabycie nowych umiejętności zawodowych oraz przyuczenie do zawodu, przekwalifikowanie lub podwyższanie kwalifikacji zawodowych. Będą to m.in. spotkania z instruktorem na temat motywacji, psychologiem i doradcą zawodowym. Naszym zadaniem jest zrealizowanie indywidualnego programu pracy z osobami wykluczonymi społecznie, znajdujących się w ciężkiej sytuacji życiowej poprzez kształcenie ich umiejętności pozwalających pełnić rolę społeczną w codziennym życiu.


W maju, 20 nowych osób podpisze  Indywidualny Program Zatrudnienia Socjalnego na  okres 12 miesięcy, z możliwością przedłużenia.  Otrzymają one świadczenia integracyjne w wysokości  ok. 720 zł. Wyjątek stanowi pierwszy miesiąc uczestnictwa - okres próbny, podczas którego świadczenie integracyjne stanowi 50% wspomnianej stawki.  Kwota może nie jest wysoka, ale ważne jest to, by ci ludzie poczuli się potrzebni, by uwierzyli we własne możliwości, a to z kolei pozwoli im w przyszłości na znalezienie bardziej intratnego zajęcia.

 

Podczas dotychczasowej 2 letniej działalności Centrum, która dofinansowana była przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, objęło wsparciem 77 osób mieszkańców Dąbrowy Górniczej, z których 14 znalazło zatrudnienie na otwartym rynku pracy.