PoWtŚrCzPtSoNd
010203
0405 0607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Udostępnij:

Tydzień Bibliotek 2015

Wtorek, 5 maja, 2015, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Po raz kolejny w dniach 8-15 maja Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej wspólnie ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich organizuje Tydzień Bibliotek – akcję promocji czytelnictwa i bibliotek.

 

Tegoroczne hasło akcji brzmi: „Wybieram bibliotekę”. Nie bez powodu, ponieważ biblioteka to miejsce interesujących spotkań, imprez kulturalnych i naukowych, inspirujących przedsięwzięć. Dysponującym także atrakcyjnymi, przyjaznymi i dobrze wyposażonymi wnętrzami. Nic dziwnego, że szukając ciekawego miejsca „wybieram bibliotekę”.

 

Dąbrowski Tydzień Bibliotek rozpocznie Festiwal Ilustracji i Komiksu, który odbywać się będzie przy wejściu do Parku Hallera w godz. od 12.00 do 19.00. Podczas imprezy odbywać się będą wystawy, liczne warsztaty oraz spotkania z rysownikami, m.in. Bohdanem Butenko, Edwardem Lutczynem i Małgorzatą Flis.  Tegoroczna akcja promocji czytelnictwa obfitować będzie w różnego rodzaju przedsięwzięcia, które odbywać się będą w Bibliotece Głównej i filiach na terenie całego miasta. Zajęcia z czerpania papieru, scrapbookingu czy „Camera Obscura” – warsztaty naukowe Pana Korka to tylko kilka propozycji przygotowanych przez dąbrowską MBP dla najmłodszych czytelników. Młodzież i dorosłych zapraszamy na warsztaty kaligrafii japońskiej, które odbędą się 11 maja o godz. 16.00 w Bibliotece Głównej. Wśród pisarzy odwiedzających dąbrowską bibliotekę w Tygodniu Bibliotek znajdą się: Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Barbara Kosmowska, Izabela Sowa i Monika Szwaja.

 

Po raz kolejny podczas Tygodnia Bibliotek odbędzie się finał organizowanego przez MBP ogólnomiejskiego konkursu recytatorskiego dla przedszkolaków (5 i 6-latków) pn. „Zakurzone wiersze”. Dzieci wyłonione drogą eliminacji, przeprowadzanych na filiach bibliotecznych w całym mieście, będzie można obejrzeć podczas spotkania finałowego w Bibliotece Głównej 12 maja o godz. 9.00.

Imprezą, która już na stałe wpisała się w program obchodów Tygodnia Bibliotek jest „Turniej Bibliotek”, w którym wezmą udział najmłodsi czytelnicy z bibliotek w Będzinie, Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej. Tym razem gospodarzem turnieju będzie Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie.


Wszystkich dużych i małych czytelników, bibliotekarzy oraz sympatyków czytania i rowerów zapraszamy do udziału w przedsięwzięciu pod hasłem „Odjazdowy Bibliotekarz”, które odbędzie się w sobotę, 9 maja. Startujemy spod dąbrowskiej Biblioteki Głównej! Wszyscy uczestnicy rajdu, którzy dotrą na miejsce mety w Centrum Sportów Wodnych i Letnich (Pogoria III) mogą liczyć na liczne atrakcje: zawody sportowe, konkursy z nagrodami, kiermasz książek i wspólne grillowanie.


Podczas trwania Tygodnia Bibliotek czytelnicy będą mogli także wziąć udział w „Giełdzie książek przeczytanych” – kiermaszu książek organizowanym w holu Biblioteki Głównej w godzinach otwarcia Biblioteki.

 

Organizatorem Tygodnia Bibliotek jest Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.