PoWtŚrCzPtSoNd
0102030405
06070809101112
1314151617 1819
20212223242526
27282930

Udostępnij:

Sobota Partycypacyjna

Piątek, 17 kwietnia, 2015, #Współpraca z miastem, #Aktualności

Dzielnicowe spotkania mieszkańców już za nami. Teraz przyszedł czas na składanie projektów. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, jak wyliczyć koszty? To dla Ciebie organizujemy sobotę PARTYcypacyjną.

 

31 marca zakończyły się dzielnicowe spotkania mieszkańców poświęcone wspólnej dyskusji o pomysłach na projekty zgłaszane w tegorocznej edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. Łącznie w spotkaniach we wszystkich 35 dzielnicach udział wzięło ponad 170 mieszkańców. Frekwencja wyglądała różnie. W dzielnicy Tucznawa-Bugaj-Sikorka w spotkaniu udział wzięło 30 mieszkańców, ale były również dzielnice, w których spotkania cieszyły się mniejszym zainteresowaniem.

 

W ramach rozpoczynającego się etapu składania projektów, na dzień 18 kwietnia zaplanowana została „Sobota PARTYcypacyjna”. W Miejskiej Bibliotece Publicznej od godz. 9.00 do godz. 15.00 przedstawiciele Urzędu Miejskiego będą podpowiadać jak poprawnie złożyć projekt, oszacować jego koszty, gdzie go zlokalizować i jakie ewentualne trudności mogą się pojawić przy jego realizacji.

 

W sobotę będzie można porozmawiać o swoich pomysłach z:

- Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej (odnośnie placów zabaw, zieleni oraz kwestii komunalnych);

- Wydziałem Komunikacji i Drogownictwa (odnośnie chodników, parkingów i dróg);

- Wydziałem Urbanistyki i Architektury (odnośnie założeń Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego);

- Strażą Miejską (odnośnie monitoringu);

- Wydziałem Informatyki (odnośnie doposażania placówek w sprzęt multimedialny czy też w kwestiach związanych z internetem szerokopasmowym);

- Wydziałem Promocji, Kultury i Sportu (odnośnie doposażania placówek kulturalnych w mieście);

- Wydziałem Inwestycji Miejskich (odnośnie zadań inwestycyjnych i oświetlenia).

 

Mieszkańców zainteresowanych udziałem w spotkaniu prosimy o zapisywanie się mailowo na adres: twojadabrowa@dabrowa-gornicza.pl lub telefonicznie: 32/295 67 41; 32/295 96 38 do dnia 17 kwietnia.

 

***

Przyjmowanie wniosków do Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego rozpoczęło się 7 kwietnia. Propozycje przedsięwzięć do realizacji w dzielnicach można zgłaszać do 20 maja.


W ramach trzeciej edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego, tak jak w zeszłym roku, mieszkańcy będą mogli rozdysponować 8 mln zł. Pojawiła się za to kilka zmian – m.in. zwiększyła się liczba dzielnic.


Zmodyfikowane zasady budżetowe to m.in. efekt opinii i pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców, urzędników i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Oceny i sugestie przekazywano podczas badań ankietowych i spotkań konsultacyjnych.


Liczba dzielnic wzrosła z 30 do 35, dokonano też zmian ich granic i nazw. Wybrane rejony - plac Wolności, park Hallera, Zielona, Śródmiejski i Podlesie, Pogorie I – IV, Wzgórze Gołonoskie, planty im. Piotrowskiego – będą objęte odrębnymi konsultacjami dotyczącymi ich rewitalizacji. Gdy propozycje nie będą dotyczyć gruntów gminnych, wnioskodawcy będą musieli dostarczyć mapkę i zgodę właściciela. Ich brak spowoduje odrzucenie wniosku ze względów formalnych. Zmienił się formularz zgłaszanego projektu. Utrzymany został natomiast 6 dniowy termin głosowania, które przeprowadzone będzie w listopadzie.


Więcej na temat Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego na stronie twojadabrowa.pl.