PoWtŚrCzPtSoNd
01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23 242526272829
3031

Udostępnij:

Eko - odkrywcy na tropie wody

Poniedziałek, 23 marca, 2015, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

W Szkołach Podstawowych nr 21 i 25 oraz w Przedszkolach nr 29 i 34 w Dąbrowie Górniczej realizowana jest tegoroczna edycja projektu pod nazwą „Eko-odkrywcy”.

 

Mali Eko-Odkrywcy ruszyli w świat ekologii pewnym krokiem.Wszystkie cztery grupy dzieci biorących udział w programie przeżyły już swoją pierwszą eko-przygodę.

 

W dramowej (parateatralnej) konwencji warsztatu maluchy wcieliły się w rolę kosmonautów, specjalnie przeszkolonych do ekologicznych misji ratunkowych. Tym razem ich zadaniem było uratowanie planety Beta Gama 6, której mieszkańcy, jak okazało się po wnikliwej analizie małych detektywów, zużyli dostępne zasoby wodne.

 

Zadanie nie było łatwe: po stworzeniu czterech eko-rakiet, odkrywcy wylądowali na planecie, gdzie odczytać musieli informacje z pozostawionego przez mieszkańców dysku, pomagał im w tym niestrudzenie komputer pokładowy. To był dopiero początek … Mali kosmonauci w stanęli przed nie lada problem: jak w grupie złożyć kilka zestawów puzzli, tak by zaangażowany był każdy uczestnik misji ratunkowej. Kiedy wszystkie układanki były gotowe maluchy zdobyły mapę planety, która doprowadziła ich do Strażnika Ostatniej Kropli Wody. Ta niezwykła i ekscentryczna postać postawiła przed młodymi odkrywcami trzy zadania: przeprowadzić eksperymenty w laboratorium, odpowiedzieć na zagadki skaczącej chmury, odbudować źródło. Podczas pobytu w laboratorium Eko-Odkrywcy, przeprowadzając prawdziwe eksperymenty dowiedli, że woda jest w otaczających nas roślinach, w powietrzu, i we wszystkich żywych organizmach. Podczas spotkania ze skaczącą chmurą dowiadywali się jak oszczędzać wodę, kto mieszka w rzekach i morzach i czym właściwe jest źródło. Na sam koniec swojej przygody dzieci odbudowały Źródło Dobrych Pomysłów, składając je z kropli, na których każdy przedstawił graficznie swój pomysł na oszczędzanie wody. Misja została wykonana : planeta Beta Gama 6 uratowana przez dzielnych Eko-Odkrywców. A my – Ziemianie, w razie globalnego kryzysu wodnego, wiemy już u kogo szukać pomocy.

 

Projekt finansowany przy udziale środków Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej