PoWtŚrCzPtSoNd
01
0203040506 0708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Udostępnij:

"Aktywni do setki"

Piątek, 6 marca, 2015, #Aktualności

„Aktywni do setki” – pod takim hasłem Ogólnopolska Sieć Centrów Wolontariatu zainaugurowała kampanię społeczną poświęconą aktywizacji osób w wieku emerytalnym przy wykorzystaniu nowych technologii. Wraz z partnerami projektu, firmami T-Mobile, Microsoft oraz Intel, organizatorzy przeprowadzą serię spotkań w Centrach Wolontariatu oraz na Uniwersytetach Trzeciego Wieku w dziesięciu polskich miastach.


 

Będą one poświęcone promocji aktywności seniorów, ze szczególnym uwzględnieniem zaangażowania społecznego. Na potrzeby kampanii przygotowano specjalny tablet z aplikacjami, które ułatwiają seniorom codzienne funkcjonowanie oraz zaktywizują ich społecznie. Patronat nad przedsięwzięciem objęła Fundacja „Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku”.


 

Według danych ZUS* w 2013 r. w Polsce w wieku emerytalnym było 4,9 mln osób. Dla dotychczas aktywnych zawodowo osób przejście na emeryturę często stanowi wyzwanie. Dodatkowo, jak wskazuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, seniorzy należą do grupy osób najrzadziej korzystających z internetu.** Aby ułatwić im radzenie sobie z nową sytuacją, Centrum Wolontariatu zdecydowało się przeprowadzić kampanię „Aktywni do setki” promującą zaangażowanie społeczne, w tym wolontariat wśród osób przechodzących na emeryturę. Wszystko to przy wykorzystaniu urządzeń mobilnych i aplikacji stworzonych z myślą o użytkownikach 60+.


 

„Aktywność seniorów nie musi sprowadzać się wyłącznie do opieki nad wnuczętami, pomocy dzieciom lub w ramach wspólnoty sąsiedzkiej. Czas na emeryturze to doskonała okazja do realizacji swoich pasji i rozwijania zainteresowań. To także dobra pora na podjęcie aktywności obywatelskiej, na którą często nie było wcześniej czasu” – powiedział Dariusz Pietrowski, Prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Warszawie. „Akcja” to propozycja dla tych, którzy chcą pozostać zaangażowani społecznie mimo zakończenia pracy zawodowej, wykorzystując przy tym rozwiązania technologiczne” – dodaje Pietrowski.


 

Autorzy kampanii „Aktywni do setki” chcą w szczególny sposób wykorzystać wolontariat kompetencyjny jako narzędzie, które przyniesie korzyści każdej ze stron. I tak na przykład emerytowany nauczyciel będzie miał szansę zaangażować się społecznie udzielając korepetycji dzieciom w świetlicach środowiskowych, odczuwając przy tym satysfakcję, że jego wiedza jest potrzebna innym. Prawnicy na emeryturze udzielający porad prawnych, księgowi pomagający wypełnić PIT, czy byli korektorzy, tłumaczący, jak poprawnie redagować tekst – przykłady wolontariatu kompetencyjnego osób dojrzałych można by mnożyć jeszcze długo.


 

„Statystyki dotyczące wolontariatu w Polsce są zatrważające. Jesteśmy na ostatnim miejscu, jeśli chodzi o zaangażowanie społeczne w Unii Europejskiej. Co tydzień spotykam się z seniorami i tylko co piąty z nich ma bezpośredni dostęp do internetu. Informacja o możliwościach zaangażowania się społecznego powinna być szeroko komunikowana, aby mogła dotrzeć także do starszych osób, ponieważ to właśnie one – ze względu na swoje doświadczenie zawodowe, dyspozycyjność i odpowiedzialność – są świetnymi wolontariuszami – powiedziała Jolanta Kwaśniewska Prezeska Fundacji „Porozumienie bez Barier”.


 

W pierwszych czterech miesiącach akcji seniorzy będą mogli skorzystać ze wsparcia technicznej Infolinii, w ramach której konsultanci udzielą wszelkich wskazówek związanych z logowaniem i korzystaniem z poszczególnych aplikacji.

 

Więcej informacji o działalności Ogólnopolskiej Sieci Centrów Wolontariatu można znaleźć na stronie www.wolontariat.org.pl