PoWtŚrCzPtSoNd
01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
2627282930 31

Udostępnij:

Partycypacja przyszłością miast?

Piątek, 30 stycznia, 2015, #Współpraca z miastem, #Aktualności

Budżety partycypacyjne stają się coraz popularniejsze. Część miast jest już po kilku edycjach, cześć dopiero je wprowadziła. Są pierwsze sukcesy, ale są i wpadki. Jakie wnioski możemy z nich wyciągnąć? Jak je zmieniać, by najlepiej odpowiadały mieszkańcom?


Odpowiedzi na te pytania starali się znaleźć uczestnicy konferencji „Pierwsze lata budżetów partycypacyjnych w Polsce. I co dalej?”, która odbyła się 29 styczni w Pałacu Kultury Zagłębia.


- Kiedy w 2012 roku w gronie miejskich aktywistów, społeczników, radnych i urzędników rozpoczęliśmy dyskusję o tym jak powinien wyglądać dąbrowski budżet partycypacyjny, chyba nikt nie spodziewał się, że będzie to tak duży sukces całej społeczności Dąbrowy Górniczej – mówił podczas otwarcia konferencji Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej.


Uczestnicy dyskutowali w dwóch panelach. Podczas pierwszego, moderowanego przez Piotra Drygałę z dąbrowskiego biura organizacji pozarządowych i zatytułowanego „Co dalej okiem praktyków”, nad przyszłością i rozwojem tego typu partycypacji zastanawiali się przedstawiciele samorządów, w których budżety już funkcjonują. Swoimi spostrzeżeniami podzielili się m.in.: Marcin Bazylak, pełnomocnik prezydenta Dąbrowy Górniczej, a także Anna Petroff-Skiba z Warszawy oraz Łukasz Prykowski z Łodzi i Piotr Choroś z Lublina.


Drugi panel poprowadziła Ewa Stokłuska z Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia. Był to czas badaczy i obserwatorów partycypacji. Wśród nich znaleźli się: Tomasz Potkański ze Związku Miast Polskich, Wojciech Kębłowski z Vrije Universiteit Brussel, Dariusz Kraszewski z Fundacji im. Stefana Batorego, Filip Pazderski z Instytutu Spraw Publicznych oraz Agata Dąmbska z Forum Od-nowa.


Dyskusji ekspertów i praktyków przysłuchiwało się grubo ponad 300 uczestników, wśród których znaleźli się przedstawiciele miast, które są dopiero na etapie wprowadzania budżetów partycypacyjnych, a także tych samorządów, które mają już swoje doświadczenia z tego typu działaniami. Nie zabrakło też przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz autorów projektów, które zostały zgłoszone w obu edycjach Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego.


Dyskusję podsumowali: Kuba Wygnański ze „Stoczni” oraz Andrzej Porawski. Eksperci uznali, że najcenniejszym efektem wszystkich wspólnych działań samorządów i mieszkańców jest zainteresowanie tym, co publiczne oraz wzajemna edukacja zarówno mieszkańców jak i urzędników.


- W Dąbrowie Górniczej wokół budżetu partycypacyjnego udało się zbudować zgodę ponad podziałami, a wiadomo, że bez niej, wiele innowacji nigdy nie miałoby szansy zafunkcjonować – ocenił Zbigniew Podraza.


Rozważania wyniesione z konferencji były też kontynuowane dzień później, podczas posiedzenia Komisji Dialogu i Partnerstwa Związku Miast Polskich, której posiedzenie odbyło się w Dąbrowie Górniczej.


Organizatorami konferencji był Urząd Miejskie w Dąbrowie Górniczej wspólnie z Fundacją Badań i Innowacji Społecznych Stocznia, Instytutem Spraw Publicznych oraz Związkiem Miast Polskich.

 

Fotorelacja z wydarzenia na stronie miejskiej.

Relacja filmowa z konferencji TUTAJ