PoWtŚrCzPtSoNd
01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
2627 28293031

Udostępnij:

Polichrom - gra w wolontariat

Wtorek, 27 stycznia, 2015, #Aktualności, #Wolontariat

Czy można... zagrać w wolontariat? Można! W Regionalnym Centrum Wolontariatu przygotowano grę dla szkolnych klubów wolontariatu o nazwie „Polichrom”. Młodzież realizuje akcje wolontariackie, a rezultaty widać nie tylko w świecie rzeczywistym, ale też wirtualnym. W grze jest już ponad 30 szkół, w tym II LO z Dąbrowy Górniczej.


Na uczestników czekają trzy główne misje – akcje wolontariackie oraz wiele mniejszych wyzwań. Gra rozpoczęła się w grudniu 2014, a kończy w czerwcu 2015 roku. Pierwsza misja to zorganizowanie wydarzenia  na rzecz osób z niepełnosprawnością. Część akcji już się odbyła, ale do końca stycznia przed nami jeszcze m.in.: Bal Aniołów w Żywcu, dyskoteka charytatywna w Czerwionce-Leszczyny i koncert charytatywny w Gliwicach.


- Efekty działań wolontariuszy są widoczne w świecie realnym, ale nie tylko – opowiada Marta Kuter, koordynatorka projektu. - Uczestnicy gry, działając na rzecz innych, wytwarzają... polichrom!


Jak wygląda fabuła? We współczesnym świecie ludzie koncentrują się głównie na sobie i coraz rzadziej robią coś dla innych. Dzieje się tak za sprawą  monochromu - pierwiastka odkrytego w latach 50. XX wieku. Monochrom działa podobnie jak wirusy, a długoterminowe skutki jego rozprzestrzeniania mogą być dramatyczne. Pojawiła się jednak nadzieja – w 2014 roku amerykańscy naukowcy  odkryli nowy pierwiastek, swoistą antymaterię dla monochromów – POLICHROM. Jego śladowe ilości są w każdym człowieku, a – jak pokazują badania – wytwarza się, kiedy ludzie działają razem dla innych. Naukowcy zwracają jednak uwagę, że w dłuższej perspektywie efekty zwiększania stężenia polichromu są trudne do przewidzenia. W związku z tym na całym świecie powstają instytuty badające wpływ monochromu i polichromu na społeczeństwa. W naszym kraju tematem zajmuje się Polska Agencja Syntezy Polichromu. Uczestnicy gry są członkami lokalnych grup, które we współpracy z PASP są odpowiedzialne za niwelowanie monochromu i pomnażanie polichromu.
 

Przebieg gry można śledzić na stronie www.polichrom.pl, a także na fanpage’u www.facebook.com/polichrom.


Polichrom to najważniejsza część projektu „Wolontariat? Gram w to!”. Jego celem jest promocja wolontariatu w województwie śląskim oraz wsparcie dla szkolnych klubów wolontariatu. Jest to też jeden z pierwszych w Polsce projektów wykorzystujących w działalności społecznej metodę grywalizacji. Grywalizacja to przeniesienie mechanizmów znanych z gier do realnego świata. Jest  coraz popularniejsza w biznesie  - stosują ją m.in. takie firmy jak Microsoft, Starbucks czy Honda.

Projekt patronatem honorowym objęli: Śląski Kurator Oświaty – Stanisław Faber oraz Minister Edukacji Narodowej – Joanna Kluzik-Rostkowska.

Projekt jest realizowany przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach, w partnerstwie z Islandzkim Czerwonym Krzyżem, w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.