PoWtŚrCzPtSoNd
01020304050607
08091011121314
1516171819 2021
22232425262728
293031

Udostępnij:

O Śląskiej Sieci 3 sektora

Piątek, 19 grudnia, 2014, #NGO, #Aktualności

"Musimy wyjść poza miasta wojewódzkie. Pierwsze kroki kierujemy do poszczególnych subregionów, skąd zgłaszają się do nas różne organizacje chcące dowiedzieć się, jak można efektywnie współpracować w trzecim sektorze" - mówi Agnieszka Kurda ze Stowarzyszenia "MOST", koordynator projektu "Śląska Sieć 3 sektora", w ramach którego w środę, 17 grudnia w Inkubatorze Społecznej Przedsiębiorczości w Dąbrowie Górniczej, odbyło się spotkanie informacyjne na temat sieci jako nowoczesnej formy współpracy NGO ze Śląska.

 

Warto wyjść poza miasta wojewódzkie. Wizja nowych możliwości, które otwierają się przed reprezentantami trzeciego sektora z województwa śląskiego, przyciągnęła organizacje z Dąbrowy Górniczej i okolic. Zainteresowanie tematem sieciowania pokazało, że i tu (po spotkaniach w Częstochowie i Katowicach) organizacje chcą się rozwijać i zdobywać wiedzę na temat poprawiania jakości swojego funkcjonowania. Zebrani w dąbrowskim Inkubatorze Społecznej Przedsiębiorczości przekonali się, co dają wspólne podejmowane inicjatywy, a także poznali inne podmioty ze swej najbliższej okolicy. W odpowiedzi na często pojawiający się w organizacjach problem ograniczonych środków finansowych, na spotkaniu poruszono temat wykorzystania partnerstwa do pozyskiwania środków finansowych w ramach ogłoszonego kilka dni temu konkursu FIO, co również zaciekawiło zebranych.

 

Mówiąc o sieci współpracy w kontekście powstającej właśnie "Śląskiej Sieci 3 sektora", organizatorzy podkreślali wspólnotę działań przy jednoczesnym zachowaniu autonomii. To ważne dla organizacji, które chcą utrzymać swoją indywidualność, a jednocześnie móc efektywnie i synergicznie podejmować inicjatywy z podobnymi sobie podmiotami. Ważnym argumentem przemawiającym za zasadnością powołania sieci jest możliwość reprezentowania organizacji pozarządowych w kontaktach z samorządem, a więc też kreowanie rzeczywistości poprzez udział w politykach społecznych. Organizacje mają sporo do powiedzenia, jednak często nie mają odpowiedniej siły przebicia i wypracowanych standardów działania, a także wiedzy zapewniających profesjonalne podejście do realizowanych zadań. "Chcemy stworzyć sieć jako platformę wymiany zasobów, ale i bazę specjalistów i kontaktów" - mówi Magdalena Borucka ze Stowarzyszenia MOST. Jak podkreślała prowadząca spotkanie, Agnieszka Kurda, trzeba rozważnie dobierać partnerów do współpracy, bo od tego zależy późniejsza realizacja zadań. Przybyli przedstawiciele organizacji pozarządowych podkreślali, że część inicjatyw wspólnych skazana jest na niepowodzenie, ale pomimo różnego rodzaju doświadczeń w tym zakresie, dostrzegli zalety powołania sieci, a przede wszystkim z przekonaniem wypowiadali się o zasadności powstania jej w województwie śląskim. Czy dąbrowskie organizacje dołączą do sieci? Przekonamy się już niebawem.

 

Realizacja projektu "Śląska Sieć 3 sektora" jest możliwa dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.