PoWtŚrCzPtSoNd
01020304050607
08091011121314
1516 1718192021
22232425262728
293031

Udostępnij:

Prezydent skierował do Sejmu projekt noweli o stowarzyszeniach

Wtorek, 16 grudnia, 2014, #NGO, #Aktualności

Prezydent Bronisław Komorowski uroczyście podpisał projekt nowelizacji ustawy Prawo o stowarzyszeniach. Tym samym prace nad zmianami w przepisach dotyczących stowarzyszeń przenoszą się do Sejmu.

 

Dyskusje i prace nad wprowadzeniem zmian do obowiązującej od 25 lat ustawy Prawo o stowarzyszeniach rozpoczęła w 2011 roku Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, wspierana przez Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT, Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych, Forum Darczyńców oraz portal ngo.pl. Od początku w proces ten zaangażowana była także Kancelaria Prezydenta, w której – przy Zespole ds. Rozwiązań Finansowych i Prawnych – powstała grupa robocza ds. zmiany ustawy prawo o stowarzyszeniach. Przewodniczył jej Piotr Frączak.

 

W 2012 i 2013 roku prace biegły różnymi meandrami. W końcu, w grudniu 2013 roku Zespół ds. Rozwiązań Finansowych i Prawnych przy Kancelarii Prezydenta przyjął projekt nowelizacji. Zanim jednak zdecydowano się o przekazaniu go do dalszych prac w sejmie, Kancelaria Prezydenta postanowiła jeszcze skonsultować propozycje zmian ze środowiskiem organizacji pozarządowych. Konsultacje trwały w lipcu i sierpniu 2014 roku, a następnie trwały prace nad ich podsumowaniem i sformułowaniem poszczególnych przepisów.

 

W czasie wyznaczonym na konsultacje do Kancelarii Prezydenta wpłynęło 20 opinii, część z nich bardzo rozbudowana. Niektóre organizacje swoje uwagi dosyłały jeszcze także po zakończeniu konsultacji.

 

Było oczywiście sporo głosów dotyczących zmniejszenia liczby członków założycieli stowarzyszenia. Jedni widzieli w tym pewne zagrożenia, ale większość jednak uważała, że to ułatwi zakładanie nowych organizacji.

 

Również sporo kontrowersji wzbudziły propozycje dotyczące rozszerzenia uprawnień stowarzyszeń zwykłych.

 

W czasie trzech lat prac projekt przechodził liczne metamorfozy. Początkowe założenia (przygotowane przez OFOP) były dość szerokie, obejmowały m.in. kwestie ułatwień w prowadzeniu rachunkowości czy znacznego ograniczenia nadzoru nad stowarzyszeniami. Nie wszystkie te postulaty znalazły się w podpisanym dzisiaj przez Prezydenta projekcie nowelizacji.

 

Nie wiadomo jeszcze do jakiej komisji w Sejmie trafi ten projekt. Możliwości są dwie: Komisja Administracji i Cyfryzacji lub Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. Ta ostatnia wydaje się bardziej naturalna, ponieważ to przy niej działa podkomisja stała ds. współpracy z organizacjami. Jej członkowie: Sławomir Piechota Tadeusz Tomaszewski byli zresztą informowani o przebiegu prac nad nowelizacją.

 

Oficjalnie posłowie i senatorowie będą mieli okazję po raz pierwszy zapoznać się z propozycjami zmian w przepisach o stowarzyszeniach już jutro (we wtorek, 16 grudnia 2014 r.), podczas spotkania Parlamentarnego Zespołu ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.

 

Prace w sejmie będzie także monitorował OFOP i członkowie grupy roboczej, która w Kancelarii Prezydenta pracowała nad nowelizacją.