PoWtŚrCzPtSoNd
0102030405 0607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Udostępnij:

Znamy wyniki głosowania!

Piątek, 5 grudnia, 2014, #Współpraca z miastem, #Aktualności

70 projektów zostanie zrealizowanych w ramach II edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. Zdecydowało o tym prawie 22 tys. mieszkańców, którzy wzięli udział w listopadowym głosowaniu. Wyniki przedstawiono w czasie piątkowej konferencji prasowej.

 

 

- Głosy internetowo oddało 5 691 mieszkańców, tradycyjnie 16 167. Najwyższą frekwencję, 89,72 %, odnotowano w Łęce. Najmniej mieszkańców – 4,38%, zaangażowało się na Alejach – powiedział Piotr Drygała, kierownik Biura Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej.

 

 

Dąbrowianie, w 30 dzielnicach na które podzielono miasto, mogli rozdysponować 8 mln zł. W całym mieście zgłosili 236 propozycji. Żadna nie wpłynęła ze Starej Dąbrowy. Po weryfikacji możliwości wykonania, opracowaniu kosztorysów, po 29 Dzielnicowych Forach Mieszkańców, wyklarowała się lista 167 zadań, które trafiły pod głosowanie.

 

 

Wartość 70 wyłonionych projektów opiewa na ponad 7 mln 321 tys. zł. To m.in. budowa miejsc parkingowych, boisk, placów zabaw i siłowni plenerowych, modernizacja chodników, a także doposażenia pracowni multimedialnych w świetlicach środowiskowych.

 

 

Z części środków, które pozostały w dzielnicach, wykonany zostanie dodatkowy projekt w Łęce. To „nagroda” za najwyższą frekwencję. Pozostałe „resztówki” i pula niewykorzystana w Starej Dąbrowie będzie przeznaczona na ewentualne dofinansowanie przedsięwzięć, gdyby w trakcie realizacji pojawiły się nieprzewidziane koszty.

 

 

W 2013r. do podziału było 5 mln zł. Dąbrowianie wybrali 54 projektów. „Resztówki” niewykorzystane w dzielnicach, w „nagrodę” za największą frekwencję, przeznaczono na 2 dodatkowe zadania w Okradzionowie. W całym mieście, wszystkie przedsięwzięcia kosztowały prawie 6 mln 200 tys. zł.

 

 

- Zeszłoroczna edycja budżetu partycypacyjnego pokazała, że podczas realizacji zadań mogą pojawić się niezaplanowane koszty. Musieliśmy sprostać temu wyzwaniu i zapewnić odpowiednie finansowanie. Dzięki temu realizacja zdecydowanej większości zadań jest już zakończona, pozostałe cztery zostaną sfinalizowane do końca roku – podkreślił Zbigniew Podraza, Prezydent Miasta.

 

 

Dąbrowski Budżet Partycypacyjny jest jednym z elementów angażowania dąbrowian we współdecydowanie o sprawach lokalnych. Zwrócił na to uwagę Marcin Bazylak, Pełnomocnik Prezydenta.

 

 

- Budżet to jedna z wielu form aktywizacji mieszkańców. Od kilku lat prowadzimy konsultacje społeczne poświęcone wielu kwestiom. Opracowany został regulamin, który określa tryb i zasady przeprowadzania konsultacji. O rozwoju miasta czy oczekiwanych zmianach mieszkańcy wypowiadają się w trakcie spotkań i warsztatów tematycznych – zaznaczył Marcin Bazylak, pełnomocnik prezydenta.

 

 

Poniżej przedstawiamy wyniki w poszczególnych dzielnicach: 

 

Stanowisko Urzędu Miasta dotyczące projektów w dzielnicy Ząbkowice (TUTAJ)