PoWtŚrCzPtSoNd
0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627 282930

Udostępnij:

Szkoła Obywatelska Civitas

Czwartek, 27 listopada, 2014, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Trwa kolejna edycja Szkoły Obywatelskiej Civitas w szkołach ponadgimnazjalnych w Dąbrowie Górniczej. Uczestnikami są uczniowie klas pierwszych z: I LO, II LO, III LO, V LO, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół Sportowych i Zespołu Szkół Technicznych. Młodzież poznaje możliwości aktywnego i świadomego korzystania z różnych form i narzędzi partycypacji obywatelskiej.

 

W trakcie warsztatów, poprzez udział w przygotowanych specjalnie ćwiczeniach i prowadzonych dyskusjach, uczniowie uzyskują nie tylko wiedzę, ale przede wszystkim wzmacniają w sobie poczucie sprawstwa, tego że już teraz mogą mieć wpływ na otaczającą rzeczywistość. W praktyczny sposób uczą się diagnozować problemy lokalne, poznają dąbrowski model budżetu partycypacyjnego, wchodzą w rolę uczestników zaimprowizowanych konsultacji społecznych dotyczących budowy w naszym mieście schroniska dla zwierząt.

 

Pozwala im to doświadczyć autentycznych emocji związanych z obroną swoich racji, przekonać się, jak ważne jest merytoryczne przygotowanie, dobór właściwych argumentów i umiejętność słuchania nawet kiedy jesteśmy zdenerwowani i podekscytowani. Jeden z modułów warsztatowych dotyczy cyfrowych technik partycypacji społecznej, czyli wykorzystania narzędzi internetowych do współuczestnictwa w kształtowaniu lokalnej rzeczywistości. Uczestnicy poznają m.in. funkcjonowanie portalu napawmyto.pl, strony dabrowa-gornicza.pl oraz strony dotyczącej budżetu partycypacyjnego.

 

W czasie zajęć rozmawiają także o problemach długofalowych oraz przedsięwzięciach i inwestycjach, które mogłyby poprawić jakość życia młodzieży w Dąbrowie Górniczej. Młodzież poznaje pojęcia finansowania społecznościowego i crowdsourcingu, dostaje także pakiet wiedzy na temat praw autorskich, dzięki czemu łatwiej jej będzie poruszać się w świecie działań społecznościowych online.

 

Szkoła Obywatelska Civitas oprócz kształtowania wśród uczniów postaw aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej, promuje także zachowania związane z kulturą życia publicznego, postawy filantropijne, wolontariat, poszanowanie dla różnorodności.

 

Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Civitas przy dofinansowaniu przez Urząd Miasta Dabrowa Górnicza.