PoWtŚrCzPtSoNd
0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24 252627282930

Udostępnij:

Kodeks karny dla młodzieży

Poniedziałek, 24 listopada, 2014, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

20 listopada 2014 roku Fundacja Godne Życie oraz Zespół Szkół Zawodowych ,,SZTYGARKA” w Dąbrowie Górniczej zorganizowali prelekcje obejmujące problematykę odpowiedzialności młodzieży szkolnej za popełnienie czynów karalnych.

 

Do udziału w spotkaniu ,,Kodeks karny dla młodzieży” Zespół Szkół Zawodowych ,,Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej zaprosił dąbrowskie gimnazja. W prelekcji prowadzonej przez Przedstawicielkę Kancelarii Adwokackiej z Dąbrowy Górniczej udział wzięło 134 uczniów dąbrowskich gimnazjów oraz uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych ,,Sztygarka”. Z uwagi na zróżnicowany wiek osób biorących udział w prelekcji, zgromadzonym przedstawiono zarys odpowiedzialności karnej ze szczególnym rozróżnieniem odpowiedzialności nieletnich oraz osób, które ukończyły wiek 17 lat.

 

W ramach  odpowiedzialności nieletnich szczególną uwagę poświęcono przedstawieniu zasad odpowiedzialności za czyny demoralizacji i czyny karalne, ze szczególnym uwzględnieniem czynów demoralizacji najbardziej powszechnych wśród nieletnich. Ponadto omówiono zasady odpowiedzialności karnej na podstawie Kodeksu Karnego – zarówno wobec osób które ukończyły 17 lat, jak również w stosunku do osób, które po ukończeniu 15 lat dopuściły się  popełnienia przestępstw wymienionych w art. 10 k.k. Główne założenia prelekcji w tym zakresie dotyczyły możliwych form popełnienia przestępstwa, zasad odpowiedzialności, w tym również odpowiedzialności odszkodowawczej związanej z ustaleniem winy. Dodatkowo zostały omówione poszczególne przestępstwa, które z uwagi na popularność wśród ludzi młodych lub specyficzny charakter  znamion mogły być interesujące dla zebranych. Wykład dotyczył głównych zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać młodzi ludzie oraz konsekwencji lekkomyślnych i nieprzemyślanych decyzji, które mogą rzutować na przyszłe wybory zawodowe i w konsekwencji blokować drogę do wymarzonego zawodu lub stanowiska pracy.

 

Spotkanie finansowane było ze środków własnych Fundacji Godne Życie.