PoWtŚrCzPtSoNd
0102
03040506070809
10111213141516
17181920 212223
24252627282930

Udostępnij:

Akademia Zdrowego Dzieciaka

Czwartek, 20 listopada, 2014, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Akademia Zdrowego Dzieciaka w Krainie Przyjaźni to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Dar Serca w ramach Pracowni talentów Fundacji Tesco Dzieciom.

 

W październiku rozpoczęto realizację projektu Akademia Zdrowego Dzieciaka w celu poszerzenia wiedzy na temat zdrowego trybu życia, w tym zdrowego odżywiania. Stowarzyszenie próbuje swoim podopiecznym zwrócić uwagę na to, co powinni jeść, aby być zdrowym i dlaczego. Szczególny akcent chce położyć na pytanie dlaczego potrzebne są nam poszczególne składniki pokarmowe, jakie funkcje organizmu wspierają, jakie są skutki zaniechania ich spożywania. Projekt ma służyć pogłębianiu wiedzy na temat zasad zdrowego odżywiania, ma wpłynąć na kształtowanie się u dzieci postaw sprzyjających racjonalnemu odżywianiu, a także promować szeroko rozumianą kulturę spożywania posiłków.

 


W październiku czasie pierwszych warsztatów dotyczących racjonalnego odżywiania się, dzieci zastanawiały się po co jemy. Poznały zasady zbilansowanej diety. W formie zabawy dokonały pomiaru wzrostu i wagi, z klocków budowały zdrowe kanapki. Poznały produkty, które koniecznie powinny znaleźć się w codziennej diecie ucznia oraz zasady, jakie powinny stosować na co dzień. Usłyszały, że lekka, kolorowa i pełna energii dieta dla mózgu to owoce i warzywa, które najlepiej jeść pięć razy dziennie.
Budowały piramidy zdrowego żywienia. Dowiedziały się, że w codziennej diecie nie można zapomnieć o Omega 3, co brzmi jak kryptonim i tkwi w niej tajemnica zdrowia. Poznały źródła zdrowych kwasów tłuszczowych. Przyrządzały kanapki z rybą, a zamiast chipsów jadły orzechy. Partnerami w realizacji projektu jest Stowarzyszenie Ziemia i My oraz Fundacja Zielona Liga.